vlastnoručným venovaním gelnickému evanjelickému farárovi, dielo breznianskeho farára Jána Chalúpku pod názvom Obyčajný opatrovateľský ústav prvej rakúskej sporiteľne, napísaný v maďarčine a vydaný vo Viedni roku 1845, rovnako ako aj ručne písané knihy či učebnice. Aj tieto diela sú súčasťou knižníc Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Spiši, ktoré v uplynulých dňoch navštívil Ľudovít Dulai (na snímke) z Krompách. Jeho úlohou, ako aj úlohou ostatných regionálnych historikov je pasportizácia (súpis) historických kníh v knižniciach ECAV do roku 1900.
Ako Ľ. Dulai prezradil, prvé na rad prišli knihy uložené v sakristii Evanjelického kostola v Krompachoch. "So súpisom kníh som začal v septembri uplynulého roka a skočil na sklonku marca toho roku. V tejto farskej knižnici som zaevidoval 535 kníh. Samozrejme nachádzajú sa tam aj knihy po roku 1900. Na moje prekvapenie som objavil aj niekoľko kníh datovaných okolo roku 1700. Ide najmä o diela protestantských filozofov, poväčšine prvovydania. Najčastejšie sú písané v nemčine, menej v maďarčine a iba niekoľko kusov je písaných po slovensky," priblížil Ľ. Dulai. Nasledovala knižnica pri Evanjelickej fare v Gelnici. "Tu som nenašiel až také staré knihy. Krompašská knižnica je v priemere o sto rokov staršia ako gelnická," uviedol Ľ. Dulai.
Podľa slov Mgr. Igora Zmetáka zo Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine prebieha od roku 2002 celoslovenská pasportizácia historických knižných dokumentov (HKD) v spolupráci s regionálnymi historikmi a externými spolupracovníkmi. Vlani odštartoval spoločný projekt SNK a Generálneho biskupského úradu ECAV, ktorý uspel aj v grantovej súťaži. Získal finančnú podporu z grantu EXLIBRIS na súpis a zhodnotenie historických kníh, ako kultúrneho dedičstva ECAV na Slovensku.
"Historické knihy sú menej viditeľnou súčasťou kultúrneho dedičstva. Sú pred verejnosťou skryté zväčša v depozitoch múzeí, štátnych a cirkevných archívoch. Ešte stále máme tisíce odborne nespracovaných historických dokumentov. Našim cieľom je ich postupne sprístupniť aj verejnosti. Mladšie dokumenty - 18. a 19. storočie - aj priamo na štúdium, najstaršie zo 16. a 17. storočia v digitálnej forme, najvýznamnejšie aj plnotextovo. ECAV na Slovensku je príkladom správcu, ktorý má záujem o zhodnotenie historických dokumentov. Pre verejnosť je ideálnym príkladom historickej knižnice Lyceálna knižnica v Kežmarku a šľachtická knižnica rodiny Andrássiovcov v múzeu v Betliari. Toto sú na pohľad efektné zbierky a pripravené aj na štúdium. Rozdiel medzi HKD v expozícii múzea a v regionálnych cirkevných knižniciach je ako medzi archeologickým artefaktom v múzeu a tým nespracovaným pri vykopávkach. Takže čakajú na svojich Schliemannov," zdôraznil Zmeták.
Región Spiša je kultúrne i historicky stále nedoceneným regiónom. Šľachtické a cirkevné pamiatky boli u nás 50 rokov zanedbávané a preto je ich súčasný fyzický stav katastrofálny. "Odborná evidencia historických dokumentov je predpokladom kultúrno-historického zhodnotenia a potom sa dajú vybrať vzácne zbierky na reštaurovanie a sprístupnenie verejnosti. Čaká nás úloha aj postupnej rekonštrukcie historických knižníc, ako súborov historických dokumentov. Tieto úlohy sa nedajú robiť centrálne, bez externých spolupracovníkov v regionoch by to nebolo ani reálne vykonateľné, ani plnohodnotné. Treba naozaj oceniť miestnych historikov, bez ich aktivity nebude ani miestna história," dodal Zmeták.
Ako sme sa dozvedeli, pasportizácia prebieha a bude prebiehať aj v iných mestách Spiša. V súčasnosti je to Levoča a na rad príde aj Spišská Nová Ves, kde sa počet takýchto kníh ráta na tisíce. Ľ. Dulaia v najbližšom období čakajú knižnice v Spišských Vlachoch, Švedlári, Mníšku nad Hnilcom, či Nálepkove. Podľa jeho doterajších skúseností sú knihy v pomerne dobrom stave. No niektoré z nich nahlodal nielen zub času, ale aj červotoč. "Knihy sú písané na ručnom drevenom papieri. Červotoče sa zarývajú v strede kníh na miestach, kde sú zviazané. Našťastie, texty nie sú narušené," dodal Dulai.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš