výslužku čokoládových zajacov, kinder-vajíčka, potom som si vyslúžil také vajce, v ktorom bola plastelína a peniaze," povedal nám malý šibač Milan Chromý, ktorý si včera zarobil okolo tristo korún. "Ešte ideme obliať babku," dodal. So šibačkou bol spokojný, ako každý rok. Jeho otec Milan Chromý starší opísal, aké "nástroje" používajú: "My šibeme, polievame vodou, aj voňavkou." Ako zdôraznil, nepreháňajú to, rozhodne nepoužívajú vedrá. Stačí im vodná pištoľ, ktorú mal v pohotovosti ten mladší z otcovsko-synovskej dvojice.
Veľkonočné zvyky prežili. Sú rôzne, najmä čo do intenzity. Kým na dedinách bývajú vedrá vody bežnou vecou, v mestách sa dievčatá a ženy polievajú skôr symbolicky, plné vedrá sú skôr výnimkou než pravidlom. Niekde sú kúpači, inde šibači, ďalší zasa kombinujú tieto obidva zvyky dokopy. Podstatné je, aby boli ženy a dievčatá zdravé po celý rok. A samozrejme, vyšibať si výslužku, či už v podobe čokoládovej, finančnej, alebo tekutej...
Nie všetkým dievčatám sú litre vody po vôli. "Nemali sme veľa kúpačov. Utiekli sme," povedali nám dve mladé dievčiny z najväčšieho prešovského Sídliska Sekčov, ktoré sme stretli vonku na lavičke. Lenka Skladaná a Eva Navrátilová síce pred kúpačmi ušli, ale nie ďaleko. Len vonku na dvor. "Našli nás," priznala Eva Skladaná. Jej kamarátka ju doplnila: "Prišla jedna paria chlapcov. Chceli nás obliať, ale sme ich ukecali. Tak nás iba pokropili voňavkou." Iné roky tomu vraj tak nebolo, pre útek sa rozhodli až teraz. Počas veľkonočného pondelka to vraj inak u nich doma vyzerá zle. "Veľa vody, vedrá, vaňa," opísala veľkonočné zvyky Lenka. Eva dodáva: "Prezliekame sa ako besné." Obe dievčatá sa už tešia na utorok, kedy to chlapcom vrátia. "Zatiaľ to vyzerá, že sa nám podarilo túto Veľkú noc prežiť v suchu, ale deň ešte neskončil," povzdychli si s úsmevom dievčatá.
Kamarátky Lenka a Eva sa pokúsili pred kúpačmi utiecť
Slávili aj gréckokatolíci
Prešov (TASR) - Archijerejskou svätou liturgiou, ktorú celebroval prešovský eparcha vladyka Ján Babjak, vyvrcholila v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove Veľkonočná nedeľa. Počas najväčšieho, najstaršieho a najslávnostnejšieho sviatku východných cirkví sa v katedrále čítali evanjeliá vo viacerých jazykoch. "Stalo sa tak na znak toho, že Ježiš Kristus prišiel spasiť ľudí všetkých národov," uviedol hovorca prešovského gréckokatolíckeho biskupstva Ľubomír Petrík. Dodal, že pred liturgiou počas "utierni vzkriesenia" posvätili kňazi veľkonočné jedlá, umiestnené v košíkoch veriacich. "Tie sú symbolom Božej milosti," doplnil Petrík.
Počas Bielej soboty sa v katedrále konala aj Jeruzalemská ranná utiereň a večerná liturgia sv. Bazila Veľkého s udelením sviatosti krstu, myropomazania a Eucharistie dospelým katechumenom. Gréckokatolícki veriaci si v katedrále uctili kópiu relikvie známej ako Turínskej plátno, do ktorého bol podľa kresťanskej tradície zavinutý Ježiš po tom, čo ho umučeného sňali z kríža. Kópiu pohrebného ľanového plátna tkaného na spôsob rybej kosti darovalo Turínske arcibiskupstvo prešovskej katedrále 17. novembra 2003.
Gréckokatolícka prešovská eparchia eviduje zhruba 140-tisíc veriacich. V niektorých obciach eparchie slávia Veľkú noc počas starého juliánskeho kalendára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš