ktorú môžete do konca apríla obdivovať v Podtatranskom múzeu v Poprade.
Výstava návštevníkom priblíži ľudové i kresťanské prežívanie sviatkov Veľkej noci. „Je viazaná k poslednému veľkonočnému týždňu, nazývanému aj pašiový. Konkrétne sa dotýka dní od Kvetnej nedele po Veľkonočný pondelok," upresnila autorka výstavy, etnologička Podtatranského múzea Jana Takáčová.
V tradičnej kultúre sú s týmto obdobím späté obyčaje, ktoré sú oslavou jari, plodnosti, očisty a hojnosti. „Na celom území Slovenska bolo časté obradové kúpanie sa ľudí v potoku. Dievčatá verili, že po takomto umytí budú čerstvé ako lastovičky, nebudú mať pehy na tvári a ak si umyjú vlasy, rýchlejšie im budú rásť," prezradila čo-to z tradičných zvykov našich predkov J. Takáčová. „Mládenci brodili v potoku i kone, aby boli zdravé a silné," dodala. V zázračnú silu vody verili i chorí. Mala ich totiž zbaviť všetkých neduhov. Zvlášť veľkú moc vraj mala na Veľký piatok.
Počas celého týždňa ľudia varili len pôstne jedlá z mladej zeleniny a cestoviny s makom alebo medom, ktoré im mali zaistiť bohatú úrodu. K veľkonočným rituálom patrilo aj vyháňanie zlých duchov pastierskymi trúbami či rapkáčmi z obydlí i stajní. „Aby bol dobytok chránený pred chorobami, v stajni ho pošúchali vajíčkom, pokropili svätenou vodou a vyhnali zeleným vŕbovým prútom. Niekde dobytku dali chlieb s cesnakom ako ochranu pred strigami a prekračovali žeravé uhlíky," priblížila Zelený štvrtok dedinčanov etnologička.
Magickú silu zeleného prútia uznala aj cirkev. „Ich používanie bolo u Slovanov ale i ostatných európskych národov natoľko vžité, že cirkev koncom 7. storočia zaviedla ich svätenie," prezradila J. Takáčová. Obrad vykonal kňaz kadidlom a svätenou vodou odriekajúc pri tom modlitby. Ľudia si po príchode z kostola zastokli bahniatka za obraz alebo drevenú hradu na povale, aby bol dom chránený pred bleskami. Pri búrkach konárik položili do okna alebo z neho kúsok odlomili a hodili do ohňa.
V sobotu si pripravovali pokrmy na posvätenie, zdobili vajíčka a plietli korbáče. V nedeľu ich čakala veľkonočná omša a obrad slávnostného stolovania, pondelok už tradične patril oblievačke a šibačke.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš