Kežmarčania sa vtedy s hnevom so sochou nadobro rozlúčili.Predvčerom ju však zástupcovia Policajného zboru SR odovzdali do rúk primátora Kežmarku.
„Predpokladali sme, že busta bola ukradnutá za účelom speňaženia v zberných surovinách. Sme veľmi radi, že ju páchateľ nezničil," uviedol primátor Igor Šajtlava.
Nečakané rozuzlenie Kežmarčanov milo prekvapilo. „Paradoxne tento pondelok sme s architektom rokovali o novej lacnejšej plastovej buste a hneď nato v utorok mi polícia oznámila, že socha bola nájdená," povedal Korzáru I. Šajtlava.
Alfréd Grosz, ktorý žil v rokoch 1883-1973, je uznávanou a váženou osobnosťou kežmarskej histórie. Venoval sa horolezectvu. Pôsobil aj ako pedagóg na kežmarskom gymnáziu. O to viac sa jeho obyvateľov krádež Groszovej busty dotkla. „Pána Grosza som poznala osobne. Bol to neskutočne dobrý a veľký človek. So študentmi to vedel. Kiež by dnes boli takí profesori. To, že niekto ukradne z parku bustu, je nehoráznosť," povedala Kežmarčanka na dôchodku Helena Haydenová.
Polícia našla sochu jedenásteho apríla v nemenovanom starožitníctve v Levoči. Viac informácií zatiaľ strážcovia zákona nechceli poskytnúť, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania. „Prípad sa skladá z viacerých skutkov, vyšetrovanie nie je ukončené," vysvetlil po vybavení administratívnych náležitostí prevzatia busty na kežmarskej radnici policajný dôstojník.
Nájdená bronzová busta má hodnotu 91-tisíc korún. Plánovaná náhradná plastová by stála 41-tisíc. Mestská kasa nájdením umeleckého diela tak ušetrila niekoľko desiatok tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš