Vernú kópiu relikvie známej ako Turínske plátno, do ktorého podľa kresťanskej tradície bol zavinutý Ježiš po tom, čo ho umučeného sňali
z kríža, si ctia v gréckokatolíckej Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Kópiu pohrebného ľanového plátna tkaného na spôsob rybej kosti darovalo Turínske arcibiskupstvo prešovskej katedrále 17. novembra 2003 prostredníctvom združenia AMCOR - priatelia východných cirkví.
I včera, tak ako po iné dni pod inštalovanou relikviou horeli sviece. Veriaci sa prišli do chrámu i k nej pomodliť v deň Kristovho umučenia. Prešovčanka Helena Pancuráková povedala, že prítomnosť Ježišovho pohrebného rúcha si uvedomuje "nielen teraz, ale počas celého roka". Ako dodala, "to je úžasné čosi, toto, že to tu máme". Pri pohľade na relikviu a v modlitbe jej prichádza na myseľ veľké Ježišovo utrpenie, ktoré priniesol za spásu kresťanov.
Ako informoval riaditeľ biskupského úradu v Prešove Ľubomír Petrík, kópia plátna priťahuje do chrámu veriacich i neveriacich. Zvýšený záujem v podobe organizovaných turistických zájazdov predovšetkým v letnej sezóne zaznamenali najmä z Maďarska a Ukrajiny.
Napodobenina je zavesená na stene, má dĺžku bezmála piatich metrov a šírku viac ako jeden meter. Pri nej je pre návštevníkov viacero informácií. Nachádza sa na pravej stene hlavnej lode katedrály, oproti kaplnke, v ktorej sú uložené relikvie blahoslaveného biskupa - mučeníka Pavla Petra Gojdiča. Práve pri nich sa 2. júla 1995 modlil Svätý Otec Ján Pavol II. Podľa viacerých neoficiálnych zdrojov bol tento nebohý pápež iniciátorom toho, aby jednu z troch verných kópií plátna, ktoré dal práve tento pápež vyrobiť v roku 2000, inštalovali v prešovskej katedrále.
Istá a na faktoch založená história plátna bez nejakých pochybností začína v polovici 14. storočia. Na plátne sú štyri druhy stôp - znaky po obhorení, škvrny po vode, obrys ľudskej postavy a odtlačok tváre muža. Patologická analýza s istotou dokázala, že na plátne sú stopy ľudskej krvi.
Včera popoludní v katedrále gréckokatolícky vladyka Ján Babjak slávil Veľkú večiereň s obradom uloženia plaštenice do hrobu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš