nájomníkov. Len v tomto roku sa „sekera" pohybuje vo výške 19,5 milióna korún a z minulého roku 32 miliónov korún.
V súčasnosti 762 mestských nájomných bytov a 123 nebytových priestorov spravuje obchodná spoločnosť Spravbyt, a. s. V menšej miere sa na správe podieľa aj Mestský bytový podnik, s. r. o. Prešovská radnica Spravbytu ročne platí 1 percento z hodnoty spravovaného majetku a za každý predaný byt, ateliér či garáž poplatok1500 korún. Z rozpočtu mesta prúdia aj príspevky do fondu opráv a údržby za CO kryty. Summa summarum, na tento účel sa vlani rátalo s výdavkami vo výške 1,6 milióna korún, ale Spravbyt rozpočet prekročil a použil 4,7 milióna korún.
Aj to bol dôvod, prečo sa v týchto dňoch vedenie mesta zaoberalo alternatívami na zabezpečenie správy mestských bytov. Jednou z možností je ponechať ich naďalej v správe Spravbytu. Druhou vytvoriť neziskovú organizáciu. "Keby Spravbyt na valnom zhromaždení súhlasil s odstúpením od súčasnej zmluvy, nastupujúca nezisková organizácia alebo obchodná spoločnosť by zmluvne ošetrila dlhy nájomníkov, deložovala neplatičov a byty ďalej prenajímala aj opravovala. Možno by časom aj stavala nové byty," uviedol v tejto súvislosti primátor Prešova Milan Benč.
Ďalšou alternatívou je správa bytov v réžii radnice, teda cez bytový odbor, čím by mesto získalo lepší prehľad o bytoch a mohlo by účinnejšie vymáhať pohľadávky aj predchádzať vzniku vysokých nedoplatkov.
Zatiaľ ide len o vízie. Všetko záleží od postoja Spravbytu na májovom valnom zhromaždení. Ak prijme návrh na vypovedanie mandátnej zmluvy, bude požadovať od mesta zmluvnú pokutu štvrť milióna korún a zároveň v zmysle memoranda úhradu všetkých pohľadávok. To bude pre mesto znamenať poriadny výdavok.
Založenie neziskovej organizácie by potom prichádzalo do úvahy v júni. Sú tu však isté riziká. Mesto by totiž muselo vynaložiť prostriedky z rozpočtu na jej založenie a chod. Príjmy z nájomného by boli nízke a tak nie je isté, či by radnica nemusela tiež prispievať na zabezpečenie opráv a údržby bytov, ak by sa „neziskovka" nezaoberala aj inou činnosťou.
Najbezpečnejšou cestou sa javí pričlenenie k bytovému odboru, čím by sa sprehľadnil a komplexne riešil fond bytov. Spornou otázkou ostáva iba spôsob financovania, keďže prevažne ide o byty neprispôsobivých a sociálne slabších nájomníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš