časť rodu žije v Amerike. Stretnutie zorganizovalo deväť žijúcich súrodencov a hlavým dôvodom bol fakt, že v tomto roku uplynulo 100 rokov od narodenia dnes už nebohého otca desiatich detí Andreja Baču. Bratia Juraj a Ivan pri tej príležitosti vydali o rode Bačovcov 80-stranovú publikáciu so 150 fotografiami.
Rodičovský dom v Kečkovciach praskal vo švíkoch, keď deti, vnuci aj pravnuci Andreja Baču listovali v rodinnom albume a spomínali. Zomrel vo veku 51 rokov na zápal mozgových blán, ale vo všetkých deťoch zanechal trvalé spomienky. Mama Helena po jeho smrti vychovávala desiatku detí sama a zažila aj kruté chvíle, keď jedno z detí, 7-ročná Mária zomrela. "Toto stretnutie sme pripravovali už dlhšie. Keďže náš otec by sa bol dožil storočnice, rozhodli sme sa pripraviť nielen toto milé stretnutie, ale aj vydať rodokmeň rodiny Bačovcov v knižnej podobe," vraví jeden zo súrodencov žijúcich vo Svidníku, Michal Bača. "My, jeho deti, vydávame túto knižôčku na znak úcty k nemu a celému nášmu Bačovskému rodu, aby sme pamätali na svojich predkov, žili a pracovali tak skromne, čestne a svedomito, ako žili a pracovali oni, a aby sme ďalej niesli a zveľaďovali naše dobré meno," píše sa v publikácii.
Rod Bačovcov sa v zozname obyvateľov dediny spomína už v rokoch 1843 a 1870. Presnejšie, sú tam uvedení traja Bačovia: Ivan, Andrej a Juraj. "Brat nášho otca Andreja nazývaný Vaňo a dve sestry Mária a Paraska odišli za prácou do Ameriky. Strýko Vaňo žil v meste Schelton v štáte Connecticut, sestry Mária a Paraska v štáte New York," odhaľujú v knižke rodostrom príbuzných. Dobré meno si získali aj za veľkou mlákou. Napríklad medzi strýkovými deťmi boli atómový fyzik, pracovník General Motors či Miss Connecticut. Dedo Andras Bacsa bol známy v širokom okolí ako ľudový liečiteľ. Ľudia ho volali k takým chorým, ktorým lekári nevedeli pomôcť. Chodieval liečiť po celom východe Slovenska a jeho schopnosti boli opradené viacerými legendami aj pravdivými historkami. "Od deda sa liečiteľstvu priučil aj náš otec. Okrem toho bol kantorom. Vedel čítať aj písať, ovládal latinku, cyriliku, ako aj cirkevnoslovanské texty. Kupoval knihy, predplácal noviny a časopisy, ba dopisoval aj do novín. Bol tiež dobrým majstrom, vedel pracovať s drevom... Dedo a otec mali v dedine aj na okolí veľkú autoritu. Otec bol dokonca kmotrom niekoľkým cigánskym deťom a Cigán bol kmotrom komusi z našich detí."
Otec Andrej Bača si vzdelanie cenil, preto svoje deti posielal študovať aj keď si musel na výdavky požičiavať. Jeho námaha nebola zbytočná. Všetci majú odborné vzdelanie. Dvaja z nich sú dokonca docenti a Juraj Bača, jeden z autorov publikácie, žije v Prešove a pôsobí na Prešovskej univerzite.
Vzdelanie si ctia aj v súčasnosti a rovnaký prístup majú aj k svojim deťom a vnukom. V rodine je veľa inžinierov, lekárov, učiteľov, či manažérov. No a rovnako ako kedysi, aj teraz ťahajú za jeden pomyselný povraz. Pomáhajú si a často sa stretávajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš