vďačnosti ju nechal zhotoviť židovský obchodník Marek Hollander z Haliče za to, že mu mestská rada povolila usadiť sa a podnikať v Prešove. Do reforiem Jozefa II. nemohli totiž v meste bývať nijakí Židia. Fontány v Prešove sú neoddeliteľnou súčasťou verejných priestranstiev. Majú nielen estetický, ale aj zdravotný váznam. Podľa Štefánie Andračšíkovej z Fakulty zdravotníctva Prešovskej univerzity sú významných zvlhčovačom ovzdušia a tiež ionizujú ovzdušie.
Na prevádzku fontán potrebuje mesto ročne 1,25 milióna korún, v prevádzke je ich iba desať. Nefunguje fontána na Námestí Kráľovnej pokoja a v nákupnom stredisku Centrum, lebo mesto pripravuje celkovú rekonštrukciu týchto priestranstiev.
Fontány v Prešove sú v činnosti od apríla do konca októbra. V minulom roku sa na ich prevádzku spotrebovalo 1 038 metrov kubických vody a 56 481 kWh elektrickej energie. Minulý rok fontány aj opravovali, vynovili sa fontány na Námestí Mládeže a Opál na sídlisku Sekčov. Drobné opravy urobili na fontáne Neptún a na fontáne Divízia vymenili technológiu.
Pred spustením fontán do prevádzky sa však musí každoročne robiť údržba. Týka sa to vodovodných a elektrických častí fontán, vyčistia sa aj bazény. Fontánu Neptún už pracovníci O.S.V.O. comp, a. s. Prešov, skontrolovali. Teraz sa venujú najväčšej prešovskej fontáne na Námestí mieru, oproti Domu kultúry.
Včera sme boli nahliadnuť do jej útrob, ako fungujú mechanizmy, ktoré fontánu poháňajú. V podzemí to vyzerá ako v kozmickej lodi. Je tu nespočetná množstvo káblov a potrubí. Zaujímavosťou je aj to, že na viacerých miestach na stenách alebo na vedení sú kvaple ako v jaskyni.
Podľa názoru pracovníka O.S.V.O comp., ktorý má údržbu fontány na starosti, mohli kvaple vzniknúť z vápencového štrku, ktorý vyplavuje spodná voda, tým že presakuje do priestorov pod fontánou. Vápencový štrk sa pri stavbe priestorov pod fontánou použil na vystuženie betónových kvádrov. "Hlavným problémom fontány je však to, že potrebuje komplexnú rekonštrukciu, mesto by stála asi 1,5 milióna korún," povedal tlačový tajomník mestského úradu Michal Kaliňák.
"Vymeniť potrebuje aj technológia, lebo je zastaralá," pridal sa údržbár Anton Jaš. Na fontáne je ešte funkčna hudba: "Osvetlenie sme museli odmontovať, lebo ho začali rozkrádať. Hliník sa totiž dá v zberných surovinách výhodne predať."
Fontána na Námestí mieru v Prešove bola spustená do prevádzky v roku 1989, je jednou z megalomanských stavieb socializmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš