Martin Šarossy. Je ochranár. Spoločne s ostatnými nadšencami zorganizoval brigádu. Zbierali odpad, ktorý vietor rozfúkal do okolitej prírody pri nelegálnej skládke odpadu za Veľkým Šarišom v smere na Medzany.
"Každý má ´odpadové´ hriechy. Tí ľudia, ktorí sem však na brigádu prišli to chcú zmeniť. Rovnaký prístup očakávajú od zástupcov mesta," uviedol pre Korzár Martin Šarossy. Keďže pracuje v ekoturizme, prihlásili sa mu dve skupiny turistov z Belgicka a Švajčiarska túžiacich po spoznávaní zaujímavých rastlín a živočíchov žijúcich v okolitej prírode mesta. "Obidve hodnoty tu žijú na kopci nad skládkou a dolu v doline. Nemôžem ich tu priviesť, lebo tu máme tento vred. Musím hľadať iné lokality, čo ma veľmi mrzí, lebo som Šarišan a rád by som pomohol rodnému kraju tým, že sem budem lákať zahraničných turistov," dodal. Podľa neho nechcú kritizovať vedenie mesta za to, čo robí dobre - čistia sa miestne komunikácie, zaviedlo sa triedenie odpadu. "Stále je to málo, pretože výsledok je taký, že toho neporiadku je tu veľa. Zo skládky vietor rozfukuje odpad po okolitých svahoch a do potoka. V ňom sú navŕtané sondy. Podľa kompetentných je všetko v poriadku, lebo zatiaľ nepresakujú nebezpečné látky do pôdy. Začnú niečo robiť, až keď bude neskoro," opýtal sa ochranár.
Cieľom sobotňajšej akcie bola demonštrácia nesúhlasu s tým, čo sa na skládke deje. Spísali petíciu v ktorej žiadajú primátora, aby na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva predstavil konkrétne kroky na riešenie tohto problému. "To znamená termín, zodpovednú osobu, finančné náklady a ich krytie. Žiadame aj uzatvorenie a rekultiváciu tejto bývalej mestskej skládky, odstránenie divokých skládok z chotára a zlepšenie prevencie na zabránenie vzniku ďalších skládok," spresnil M. Šarossy. Počas akcie brigádnici videli, ako priviezli pracovníci mesta traktorom plne naložený príves odpadom. "Okrem bioodpadu tam bol aj komunálny. Problém je v tom, že vedenie mesta vyšlo v ústrety občanom požadujúcim kontajnery na bioodpad a rozmiestnilo ich po meste. Ale to je všetko. Našli sa však občania, ktorí to využili a zbavili sa všetkého smetia vrátane nebezpečného," rozhorčoval sa. Argument mesta, že takto zhodnocuje odpad, podľa Šarossyho neobstojí: "Zhodnocovanie nie je vyvezenie na skládku, ale kompostovanie."
O stanovisko sme požiadali aj primátora mesta Róberta Orosa. Podľa neho problematika odpadov v meste je dlhotrvajúci problém. Predmetná skládka síce zo zákona zanikla, ale nie je zasypaná. "Vozia na ňu odpad občania a podnikatelia z mesta ale aj z Prešova. Mesto tam vyváža iba biologický odpad. Je však pravda, že do kontajnerov na tento druh odpadov naši občania nahádžu aj iný. Máme pristavené aj zberné nádoby na plasty či papier. Ľudia sú však leniví triediť," skonštatoval primátor. Na zakončenie skládky a jej rekultiváciu mesto viackrát požiadalo o finančný príspevok z ministerstva životného prostredia. Zatiaľ neboli úspešní. "Čakáme, kedy ministerstvo na to vyčlení prostriedky," uzavrel R. Oros.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš