hromadnej doprave cestovať zdarma už len vozičkári, nevidiaci a ich sprievodcovia. Pre všetkých ostatných držiteľov preukazu ťažko zdravotne postihnutých (ZŤP) platí už len polovičná zľava.
Mesto zareagovalo na kritiku a pripravilo nový návrh s tým, že sa bude týkať len obyvateľov Prešova, nie ľudí z okolia. "Vedeli sme, že v okrese Prešov je takmer 11-tisíc držiteľov ZŤP preukazov, ale Úrad práce sociálnych vecí a rodiny v Prešove nám nevedel poskytnúť údaj, koľko z nich je Prešovčanov. Museli sme selektovať zoznamy a z nich vyplynulo, že v Prešove je 5 582 držiteľov ZŤP preukazov, 2 228 občanov nad 70 rokov a 282 detí do 18 rokov. Definovali sme, že musíme riešiť zľavy pre 1 479 postihnutých občanov so sprievodom a 1 875 s preukazom ZŤP," uviedla vedúca odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva na prešovskej radnici Anna Hrustičová.
Navrhli aj mechanizmus sociálnej pomoci pre tých, ktorí majú nižší príjem ako je 1,5 násobku životného minima, čo je 7 095 korún pre jednotlivca, pre dvojicu 12 045 korún. Pre rodiny s nezaopatrenými deťmi platí príjem na hranici 18 495 korún.
Ak žiadateľ splní všetky kritériá nároku, DPMP mu vydá špeciálne označenú čipovú kartu. Tú si žiadateľ bude musieť uhradiť na vlastné náklady. Mesto mu zo svojho rozpočtu refunduje ročné cestovné náklady v podobe vecnej sociálnej dávky vo výške 2 120 korún. Tým, ktorí o jej priznanie nepožiadajú alebo nesplnia kritériá, ostane v platnosti nárok cestovať s polovičnou zľavou. "Tento návrh predložíme poslancom na májovom zastupiteľstve s tým, že sa musí upraviť smernica primátora mesta o poskytovaní finančného príspevku rodinám s nezaopatrenými deťmi, dôchodcom a občanom v hmotnej núdzi. Ak návrh poslanci prijmú, nový mechanizmus by mohol platiť od júla s tým, že treba prijať aj rozpočtové opatrenie a vyčleniť 2 milióny korún. Podľa predpokladov ročné náklady na vecné dávky budú zhruba 4 milióny korún a s tým budeme musieť v budúcoročnom rozpočte rátať," povedal v tejto súvislosti primátor Prešova Milan Benč.
Ako požiadať o vecnú dávku?
Držitelia preukazov ZŤP so sprievodom v žiadosti adresovanej odboru sociálnemu, bytovému a zdravotníctva na Mestskom úrade v Prešove uvedú:
- meno a priezvisko
- miesto trvalého pobytu žiadateľa
- kópiu lekárskeho posudku vydaného ÚPSVaR
- rozhodnutie ÚPSVaR o priznaní alebo nepriznaní peňažného príspevku na kompenzáciu
- dieťa do 18 rokov preloží doklad o návšteve školy, ak ju navštevuje
Občanom, ktorí nie sú poberateľmi finančného kompenzačného príspevku, spomínaný odbor prizná vecnú dávku na úhradu ročného cestovného v MHD vo výške 2 120 korún. Tí, ktorí už dostávajú kompenzácie na prepravné alebo na prevádzku motorového vozidla z ÚPSVaR, nárok na vecnú dávku strácajú.
Rovnaké pravidlá platia aj pre zdravotne ťažko postihnutých občanov bez sprievodu, ktorí majú trvalé bydlisko v Prešove. V oboch prípadoch však platí, že ich príjem nesmie prekročiť 1,5-násobok životného minima.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš