zameraný na koncerty vážnej hudby.
"Pri dramaturgii sme úzko spolupracovali s odborníkmi, so zástupcami základných umeleckých škôl, stredných škôl i fakúlt," konštatoval riaditeľ PKO Emil Chlapeček (na snímke), ktorý zdôraznil, že absolútnu prioritu má v rámci PHJ klasická hudba, tak, ako tomu bolo v posledných dvoch rokoch.
Žánrovo pestrý bude iba hneď úvodný koncert (19. apríla o 19.30 hod. v sále PKO - Čierny orol), na ktorom uvedú Diabolské husle prierez od klasiky po ľudovú hudbu. Ďalšie koncerty budú už dramaturgicky "čisté", verné klasickej hudbe. Budú sa konať na rovnakom mieste a v rovnakom čase ako koncert Diabolských huslí. Barokové kvarteto Žilina, komorný súbor Štátneho komorného orchestra, sa predstaví 26. apríla, 3. mája to bude komorný kontrabasový recitál Radoslava Šašinu (kontrabas) a Dany Šašinovej (klavír). "Osobnosť slovenskej klasickej hudobnej scény, Peter Huslista, bude ďalším hosťom Prešovskej hudobnej jari," povedal E. Chlapeček. Michalicov husľový recitál bude 10. 5.
Na inom mieste - v chráme sv. Mikuláša na Hlavnej ulici v Prešove bude organový koncert Marty Gáborovej (17. 5., o 19.30 hod.). Záver hudobnej jari bude naspäť v historickej sále Čierneho orla a bude mať medzinárodný rozmer. Štátny komorný orchester Žilina uvedie koncert k 250. výročiu narodenia Wolfganga Amadea Mozarta. S orchestrom pod dirigentskou taktovkou Karola Kevického sa predstaví japonská sopranistka Nao Higano.
"Budú aj sprievodné podujatia na zvýraznenie tohto hudobného cyklu. Kým na jeseň to boli recitály mladých umelcov, na jar sme zvolili špecifickú akciu - výstavu autogramov slávnych osobností, ktorá bude otvorená v Krajskom múzeu v Prešove 19. apríla, teda v deň zahájenia Prešovskej hudobnej jari," povedal E. Chlapeček. Výstava podpisov známych ľudí pochádza z bohatej súkromnej zbierky Adriána Swatona. Priestor na PHJ dostane aj mladý umelec, poslucháč 5. ročníka hudobnej výchovy - pedagogiky Tomáš Oravec, ktorý 20. apríla o 19.00 hod. uvedie v Čiernom orli diplomový koncert Cimbal - ako ho ešte nepoznáte.
Foto: autor
!!! RÁMČEK !!!!
Návštevnosť klasických koncertov v Prešove pomaly rastie
Prešov - Klasická hudba v Prešove stagnuje. Takto by sa dala zhrnúť aktuálna situácia v oblasti vážnej hudby v šarišskej metropole. Tejto problematike sme sa pred časom venovali. Oslovení ľudia, ktorí sa zaoberajú klasickou hudbou, sa zhodujú v tom, že z Prešova pochádza viacero významných osobností v tejto oblasti, ale presadili sa mimo až toto mesto. Prešov má silné podhubie v podobe školských inštitúcií, ale zároveň tu chýba profesionálne teleso venujúce sa klasickej hudbe. Aj na koncerty klasickej hudby, ktoré sa robia, chodí málo ľudí.
Riaditeľ Parku kultúry a oddychu Emil Chlapeček však nie je až taký pesimistický. "Môj pohľad je taký, že posledné tri, štyri hudobné cykly, to znamená nejaké dva roky dozadu, cítime pokrok. V minulosti bola dramaturgia Prešovskej hudobnej jari či jesene skôr taký guľáš, bol tam jazz i folklór. Teraz je to zamerané vyslovene na vážnu hudbu," uviedol riaditeľ. Jedným z cieľom je novej konzervatívnejšej dramaturgie cyklov hudobných jarí a jesení je podľa Chlapečka pritiahnutie "bývalých návštevníkov koncertov z radov starších ľudí". Okrem stabilných návštevníkov týchto koncertov sú vítaní aj mladí ľudia, študujúci hudbu. "Návštevnosť na koncertoch klasickej hudby pomaly rastie. Je adekvátna ponúkanému programu," povedal Chlapeček, ktorý verí, že obdobie stagnácie vážnej hudby prejde a záujem sa bude aj naďalej zvyšovať. Ako príklad uviedol svojho známeho, ktorého sa pýtal, či na koncert priviedol syna a on mu odpovedal, že je to naopak - syn priviedol jeho. "Ceny programov sú drahé, ale vykrývame ich aj z príspevku mesta," doplnil riaditeľ Chlapeček.
Na článok o situácii v klasickej hudbe v meste Prešov sme mali aj ďalšie ohlasy. Reagoval aj čitateľ Oleg J. Poliak z amerického Houstonu. Ako píše, chytila ho nostalgia za časmi v Prešove. Medzi osobnosti, ktoré výrazne formovali tunajšiu hudobnú scéne, radí aj Ľudmilu Poliakovú - Kyryčenko. A nielen preto, že ide o jeho mamu. "Ako dlhoročná riaditeľka bývalej Ľudovej školy umenia sa svojou pedagogickou činnosťou podieľala na formovaní stoviek umelecky talentovaných žiakov, medzi inými aj svetoznámej opernej speváčky Gheny Dimitrovej. Bola takisto zakladateľkou súborov Vesna a Škovránok," píše O. J. Poliak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš