"Dúfame, že sa nám tohtoročný plán podarí splniť. Pred dvomi týždňami, keď sme s výkupom začínali totiž bola trochu vyššia týchto veľkonočných jahniat. Teraz je cena za prvú triedu okolo 90 až 92 korún za kilogram. Do tej patria jahňatá od 8 do 16 kilogramov. Za druhú triedu - od 16 do 22 kíl platíme okolo 75 až 80 korún," uviedol riaditeľ agrokombinátu Juraj Karniš (na snímke). Ceny klesli podľa Karniša od tretieho apríla z dôvodu nízkeho odbytu. Jahňatá, ktoré Sabinovčania expedujú, pochádzajú výlučne zo slovenských chovov. "Niektorí slovenskí vývozcovia vyvážajú jahňatá v živom. Podľa mňa je to pre ne veľmi stresujúce. Mali by zakročiť veterinári a ochrancovia zvierat. My sme museli investovať obrovské peniaze, aby sme ako exportný bitúnok splnili prísne podmienky európskej únie," rozhorčuje sa Karniš.
Z celkovej produkcie Agrokombinátu, ktorý je od roku 1991 exportným bitúnkom, sa však iba približne 600 kusov dostane na slovenský trh. Dôvodom je pre našincov najmä vysoká cena. "Taliani jedia počas veľkonočných sviatkov namiesto šunky jahňa. Je to pre nich symbol kresťanstva. Celkovo sa z celej Európy dostane na predveľkonočný trh okolo 3 miliónov kusov jahniat. Najväčšiu časť z toho tvorí produkcia zo Španielska. Preto boli zo začiatku aj problémy s cenou, pretože Španieli chovajú okolo 12 miliónov oviec," dodal J. Karniš.
Celý proces expedície začína výkupom jahniat v živom. Špeciálnymi vozidlami ich privezú do Sabinova. Po porážke ich chladiarenskými kamiónmi prepravujú Taliani na ich trh. Mäso je čerstvé, vychladené na 2 - 4 stupne. Nad všetkým dozerajú veterinári. "Kontrolujeme, či boli splnené hygienické požiadavky pri porážaní zvierat. Jednak, aby neboli zbytočne týrané pred tým, ako sa prijmú na bitúnok a aby boli z hľadiska hygieny a zdravotných požiadaviek na mäso všetky opatrenia dodržané," informovala veterinárna lekárka z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prešove Kvetoslava Balčáková.
Veterinári kontrolujú aj to, či zvieratá boli prijímané zo známeho chovu a či boli zaevidované v centrálnej evidencii hospodárskych zvierat. "Po porážke kontrolujeme aj telá jatočných zvierat, či neobsahujú nejaké patologické anomálie, ktoré by mohli v konečnom dôsledku ovplyvniť zdravie konzumentov. Prehliadneme aj vnútornosti zvieraťa. To zviera, ktoré vyhovuje hygienickým a zdravotným požiadavkám je opečiatkované značkou zdravotnej neškodnosti a môže sa dostať na trh na ľudský konzum," uzavrela K. Balčáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš