pohľadniciach, ktorá v týchto dňoch prichádza na pulty kníhkupectiev.
Kniha z dielne Jána Gašpara, Rastislava Mačuru a Dušana Žišku zachytáva premeny mesta na vyše troch stovkách dobových pohľadníc a fotografií. Na svoj zrod čakala 250-stranová publikácia približne rok. "Najťažšie bolo zozbierať obrazový materiál. Nakoniec sa podľa zberateľov ukázalo, že sa nám podarilo zohnať pravdepodobne všetko, čo vôbec existuje," prezradil šéfredaktor knihy Pavel Strážay. Z tisícky zozbieraných starých pohľadníc a fotografií sa na stránkach knihy nakoniec ocitlo tristošesťdesiat.
Takmer polovicu z nich zozbieral jeden z autorov knihy, riaditeľ Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, Ján Gašpar. Ako priznáva, "vzhľadom na to, že v minulosti bol Poprad dosť malé mesto, vďaka mestských častiam sa dala poskladať takáto kniha." Väčšina "obrázkov" totiž zachytávala súčasné Námestie sv. Egídia s renesančnou zvonicou, Redutou a kostolom. Jedinečným úlovkom je litografia z roku 1894, v knihe sa však nachádzajú aj pohľadnice z polovice 20. storočia či fotopohľadnice z roku 1903. "Je to unikát, pretože všeobecne sa uvádza, že fotopohľadnice sa začali vydávať na Slovensku až po roku 1918," uviedol J. Gašpar. Podľa jeho slov zaujímavé zábery sú najmä na starú, dnes už neexistujúcu, železničnú stanicu, ale aj staré továrne, ako pivovar, pílu či papiereň. "Sú to unikáty, ktoré vedia oceniť zberatelia, ale myslím, že aj miestni obyvatelia, ktorí sa zaujímajú o históriu mesta," dodal J. Gašpar.
Okrem pohľadníc a fotografií starého Popradu je súčasťou knihy aj reprodukcia listiny z roku 1256, v ktorej je po prvýkrát v histórii zmienka o meste.
Na slovenské pomery je podľa autorov publikácia ojedinelým projektom, v podobnom rozsahu totiž vyšla len kniha o Vysokých Tatrách a Bratislave. V náklade 2-tisíc kusov ju pri príležitosti osláv 750. výročia prvej písomnej zmienky o Poprade vydalo mesto.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš