Slovensku.
Zdravotníci z Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove
poskytujú zdravotnú starostlivosť v pohotovostnom režime ako počas víkendov. Ošetrujú iba akútne prípady. Na oddeleniach ARO, onkológie, traumatológie či na pôrodnici pacienti dostávajú plnú starostlivosť. Štrajkujúci zdravotníci majú oblečené reflexné vesty alebo pripnutú modrú stužku.
V nemocnici sme našli takmer prázdne chodby. Zrejme sa pacienti rozhodli počas štrajku návštevu lekára radšej odložiť. V detskej nemocnici sme stretli pána Jozefa, ktorý prišiel na kontrolu so svojim synom. Na otázku, či ho lekári ošetrili uviedol: "Povedali mi, aby som prišiel v pondelok." Opačná situácia bola na pôrodnici. "Vedela som o tom, že majú lekári a sestry štrajkovať. Trošku som sa bála. Vôbec som to však nepocítila. Starali sa o mňa, boli zlatí," povedala nám iba pár minút po pôrode Slávka Nováková z Prešova, ktorej sa narodil synček.
O jedenástej hodine dopoludnia sa takmer 600 zdravotníkov z nemocnice sústredilo na parkovisku pred budovou riaditeľstva. Opýtali sme sa zdravotných sestier, či neboli zo strany svojich nadriadených zastrašované. "Nedá sa hovoriť o zastrašovaní. Tri dni pred štrajkom dostalo vedenie od nás zoznamy štrajkujúcich. A oni si až dnes chceli aktualizovať zoznamy. Mali podľa môjho názoru konať skôr, nie na poslednú chvíľu. Dokonca nás tých, ktorí štrajkujeme posielal náš primár domov. Prečo? My sa od práce nedištancujeme, neodmietli sme žiadneho pacienta," uviedla Iveta Lazorová (nan snímke) z gynekologického oddelenia.
Podľa šéfa štrajkového výboru, lekára Michala Policiana ich "ostrý štrajk sa riadi celoslovenskými pokynmi." Vyhlásil, že ich v posledných dňoch vedenie nemocnice zastrašovalo. Neistotu a strach sa im podarilo zasiať do radov zdravotných sestier. Vraj sú v štrajku nelegálne, lebo nie sú členkami Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Podľa neho tento štrajk nie je odborovým štrajkom za kolektívne vyjednávanie, ale štrajkom ústavným a má naň právo každý.
Riaditeľ nemocnice Petra Biroš si však myslí, že štrajk prešovských zdravotníkov "je divoký. Nie je za nimi žiadna organizácia. Nepostupujú podľa zákonov tejto republiky." Na otázku, ako mieni krízový štáb, ktorý vznikol pri riaditeľstve nemocnice riešiť vzniknutú situáciu uviedol: "Vedenie nemocnice zabezpečilo zdravotnú starostlivosť v tejto nemocnici. Rozhodli sme, že pacientov budeme zvážať kyvadlovou dopravou do košických nemocníc. Upozorňujem však, že výdavky s tým spojené budú znášať štrajkujúci. Ak začnú štrajkovať aj košickí zdravotníci, nájdeme iné riešenie." Štrajkujúci zdravotníci počas denných služieb si mzdu nenárokujú. Biroš však vyhlásil, že štrajkujúci nemajú čo robiť na pracovisku. "Nemôžu štrajkovať tým spôsobom, že cez deň štrajkujú a od pol štvrtej do rána pracujú, lebo služba je dobre honorovaná a potom znova ráno nastúpia do štrajku. Ani ryba, ani rak. Keď štrajkujú, znamená to, že nepracujú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš