natoľko, že desať z nich iniciovalo mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva. Krátky text upozorňoval verejnosť, ako jednotliví poslanci v kauze zrušenia jednej zo základných škôl (ZŠ) na ostatnom zasadnutí hlasovali napriek tomu, že svoj hlas odovzdávali tajne.
Podozrenie zo spískania listu padlo práve na študentov detašovaného pracoviska ružomberskej Katolíckej univerzity (KU) v Starej Ľubovni. Adresáta totiž pamflet hneď v úvode oslovuje ako "milí spolužiaci" a okrem iného uvádza: "Ako už možno viete, návrh na zrušenie jednej základnej školy neprešiel a týmto hlasovaním poslanci rozhodli, že vysoká škola v Starej Ľubovni končí a v štúdiu budeme takmer s určitosťou pokračovať v Spišskom Podhradí alebo v Poprade." Univerzita totiž dodnes nenašla v meste vyhovujúce priestory, a preto sa nemôže podľa zákona riadne akreditovať. Vhod by v tomto prípade prišla uvoľnená budova po ZŠ, ktorú ale nakoniec poslanci nezrušili.
"My sme hlasovali o racionalizácii základných škôl v meste, nie o zrušení vysokej školy. Kto mal právo napísať totálny opak? Na to, čo sa napísalo v pamflete, podávame trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Chceme, aby sa naše mená očistili verejným spôsobom, aby som sa ľuďom mohol pozerať rovno do očí," vystúpil okrem iných dotknutých poslancov aj Jozef Kandráč (NEKA). Zároveň naznačil, že možno ide o politickú hru, "jeden vás zviedol a budete mať veľké problémy," varoval študentov KU, niektorí z nich sedeli aj priamo na zasadnutí.
Poslankyňa Edita Oláhová (SDA-SOP) vyjadrila svoje zdesenie a neznámemu autorovi pamfletu odkázala, že sa mal aspoň podpísať. "Ten list nebol len po nástenkách, niekto ho roznášal aj po poštových schránkach," doplnil informácie o novom jave poslanec Milan Benko (SDĽ).
"Nie som človek, ktorý sa mstí, preto ešte neviem, či podám trestné oznámenie alebo nie. Stále som sa snažil pomôcť cirkevnému školstvu. Napriek tomu chcem navrhnúť, aby sme sa k problematike racionalizácie základných škôl vrátili a takisto k bodu o budúcnosti vysokej školy v meste," vyzval poslanec Peter Bizovský (SNS). Zároveň upozornil, že ak dá ešte raz niekto návrh na tajné hlasovanie, vstane a odíde zo zasadnutia.
Na obranu študentov vystúpila poslankyňa Eva Burianová (KDH-ANO). "Nemôžem sa zbaviť pocitu, že sa robí z toho zbytočná tragédia," povedala.
Poslanci si ešte pred diskusiou na dôkaz, kde je pravda, pozreli záznam z predchádzajúceho zasadnutia. Netradičné zasadnutie ukončila rozporuplná debata, ako by malo vyzerať uznesenie z mimoriadneho zastupiteľstva. Prvotný návrh, aby sa im kompetentná osoba z KU verejne ospravedlnila, neprešiel. Nakoniec odhlasovali, že chcú od zástupcu z KU verejné vysvetlenie, ktoré musí byť uverejnené v miestnom týždenníku.
"O liste som sa dozvedel len z rozprávania. Výskyt pamfletu som konzultoval s pracovníčkami školy, našli ho na nástenke a zvesili ho. O tom, žeby koloval po poštových schránkach, som na zasadnutí počul po prvýkrát," vyjadril sa pre Korzár vedúci konzultačného a školiaceho pracoviska KU v Starej Ľubovni Štefan Joštiak. Zároveň odmietol zodpovednosť KU ako inštitúcie za tvorbu a šírenie listu. "Nikto so mnou list nekonzultoval," dodal. Anonym zatiaľ svoju identitu neodtajnil.
Tajné hlasovanie umožňuje zákon
Podľa článku deväť Rokovacieho poriadku Mestského zastupiteľstva v Starej Ľubovni môže byť hlasovanie poslancov tajné aj verejné. "Hlasuje sa spôsobom určeným poslancami mestského zastupiteľstva (verejným alebo tajným hlasovaním)," uvádza sa v bode šesť spomínaného článku.
Paragraf 12 Zákona o obecnom zriadení pripúšťa dokonca aj neverejné rokovanie, ale to len v prípade, "ak sú predmetom rokovanie informácie alebo veci chránené podľa osobitných zákonov," uvádza odsek štyri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš