Týmito zariadeniami odchytili vyše 28 miliónov dospelých jedincov lykožrúta.
"Týmito lapačmi sa dá odchytiť päť až tridsať perecent celkového množstva lykožrúta," informoval riaditeľ ŠL TANAP-u Peter Líška. Na zvyšok je potrebné používať iné metódy, akou je napríklad odkôrnenie postihnutých stromov. "Chémiu už niekoľko rokov nepoužívame, hoci je to drahšie. Túto činnosť financujeme aj z príspevkov od ministerstva," dodal P. Líška. Podľa Líšku dôležitou funkciou lapačov je aj monitorovanie počtu výskytu lykožrúta.
ŠL TANAP-u vidia riziko v 50 tisícoch kubíkov nespracovanej drevnej hmoty po kalamite v Tichej a Kôprovej doline. "Ak budeme vychádzať len zo zistenej obsadenosti poškodených stromov podkôrnikom, v Tichej doline 31%, V Kôprovej 39% kmeňov, exitujúca populácia bude nalietavať na neobsadené kmene. V horšom prípade naletí aj na stojace stromy," vyjadril sa Ján Ferenčík z Výskumnej stanice ŠL TANAP-u.
Feromónové lapače pracujú na jednoduchom princípe. Identickou vôňou, akú zo seba vyžarujú samičky, lákajú samčekov do pasce.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš