konanom vo Frídku-Místku domov na Spiš doniesli zlatú sošku. Na súťažnej prehliadke krátkych filmov (maximálna dĺžka 10 minút), ktorá sa u našich západných susedov koná pravidelne každý druhý rok, sa pred porotu dostalo 19 vybraných snímok. Zachytávajú život rôzne postihnutých a hendikepovaných ľudí.
Krátky film o A. Novákovi bol jedným z dvojice snímok zastupujúcich Slovenskú republiku. Ďalšia hovorila o živote mladej Barborky s detskou obrnou z Liptovského Hrádku. A. Novákovi pred rokmi diagnostikovali chorobu sclerosis multiplex. Dnes je odkázaný na vozík a napriek tomuto hendikepu dokázal zdolať Lomnický štít. Snímka s jeho výstupom natoľko zaujala porotu, že si okrem zlatej sošky odniesla aj špeciálnu cenu - ebenového Radegasta. „Ocenenie ma veľmi potešilo. Keď sme vyšli na pódium, aby sme si cenu prevzali, bol som dojatý a mal som slzy na krajíčku," prezradil A. Novák, ktorý sa do povedomia verejnosti dostal už v roku 2004 ako autor piesne s názvom Diagnóza G 35 (diagnóza ľudí postihnutých sclerosis multiplex - choroba centrálneho nervového systému). Hudobne sa na piesni, ktorá sa stala hymnou SM-károv, podieľal Richard Gužák. Práve táto pieseň bola aj súčasťou ocenenej snímky.
Ako pre KORZÁR uviedla predsedníčka občianskeho združenia SKSM Slávka Faltinová, názov festivalu sa inšpiroval známou českou komédiou S tebou mně baví svět (1982), kde si jednu z hlavných úloh zahral okrem Václava Postráneckého a Pavla Nového dnes už nebohý Július Satinský. „Festival dostal meno S vami ma baví svet. Jeho prvého ročníka sa zúčastnil aj J. Satinský, ktorý si prevzal cenu - malú zlatú sošku. Bolo to 1. apríla. J. Satinský vtedy zdôraznil, že toto ocenenie je pre neho viac ako Oscar a na 1. apríl nikdy nezabudne. O rok neskôr sa už festivalu nezúčastnil. No nechýbali na ňom jeho dvaja hereckí kolegovia. Ako spomienka na J. Satinského sa aj ďalšie ročníky festivalu konajú práve 1. apríla vždy v inom českom meste. Rovnako aj zlatá soška za ocenené snímky má podobu J. Satinského. Aj tento festival je dôkazom snahy zaradiť hendikepovaných ľudí do normálneho života a ukázať i ostatným, že sa nás nemusia báť. Aby nás brali takých, akí sme," zdôraznila S. Faltinová.
Spišský klub SM vznikol pred dvoma rokmi. Vlani sa stal občianskym združením s právnou subjektivitou. V súčasnosti má 45 členov okrem rodinných príslušníkov. Pred dvoma rokmi odštartovali tradíciu benefičných koncertov a vlani sa zapojili do tretieho ročníka celoslovenskej akcie pod názvom Krok so sclerosis multiplex. Počas dvoch májových dní vo vybraných mestách Spiša rozdávali ľuďom žlté slnečnice v rámci finančnej zbierky pre potreby SM-károv. Tá bude pokračovať aj v tomto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš