stanovené podmienky. Okrem iného musia mať stredoškolské vzdelanie a absolvovať prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti o dieťa z domova, ktoré zabezpečuje Občianske združenie Návrat, Spoločnosť priateľov detí z detských domovov - Úsmev ako dar aj priamo úrady práce.
„Detský domov Mlynky - Biele Vody požiadal o navýšenie počtu pracovných miest o dvoch profesionálnych rodičov. O navýšení pracovných miest rozhodne v najbližších mesiacoch Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Výber zamestnancov na tieto miesta je potom už v kompetencii riaditeľa detského domova," informoval Ing. Igor Jakeš, hovorca Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach, ktorý je zriaďovateľom 14 detských domovov v Košickom kraji.
Záujemcovia o túto prácu sa môžu hlásiť priamo v domove. „Vybrané osoby sa stanú pracovníkmi detského domova a ich domov sa stane súčasťou výchovy detí. Znamená to okrem iného, že musí byť k nahliadnutiu, keď prídeme na hospitáciu a budeme si chcieť overiť, aký je denný režim dieťatka. Pri výbere profesionálnych rodičov budeme žiadať doporučenie z príslušného obecného úradu. Takýmto spôsobom sa poistíme, aby deti, ktoré uvoľníme do profesionálnych rodín, nijakým spôsobom neutrpeli. Treba si uvedomiť, že ide o deti vo veku do jedného roka," zdôrazňuje riaditeľ domova MVDr. Tibor Garay (na snímke). Podľa jeho slov by bolo pre domov výhodné, ak by profesionálne rodiny fungovali v regióne Spišskej Novej Vsi alebo v Rožňave, teda v blízkom okolí. Za vhodnejšie považuje vidiecke prostredie ako panelák v meste.
Mzda profesionálneho rodiča je pri jednom dieťati 6 000 korún, pri dvoch deťoch je to dvojnásobok. „Hovoríme o hrubej mzde, ktorá podlieha zdaneniu. Okrem toho dostanú profesionálni rodičia mesačný príspevok na dieťa vo výške 3 000 korún, v čom je zahrnutá stravná jednotka pre dieťa plus ostatné výdavky. Jeho použitie sa musí vyúčtovať a dokladovať, na čo sa peniaze použili, či na nákup plienok, detskej kozmetiky alebo liekov. Ďalej dostanú ročný príspevok 3000 korún na energie, vodu, plyn s tým, že mesačne to vychádza na 250 Sk," objasňuje T. Garay.
Deti by nemali vyrastať v profesionálnych rodinách až do svojej dospelosti. Ak sa v pôvodnej biologickej rodine zlepšia ekonomické či sociálne pomery, kvôli ktorým sa dieťa dostalo do domova, môže sa vrátiť späť. Konečným riešením by mal byť návrat do pôvodnej biologickej rodiny, prípadne do inej náhradnej rodiny, či už to bude pestúnska rodina alebo adopcia. „Na druhej strane sa môže stať, že ústavná starostlivosť bude prebiehať v profesionálnej rodine až do dospelosti dieťaťa. Vzťahujú sa na neho také isté právne normy, ako na deti v domove. Sociálna pracovníčka v profesionálnych rodinách sleduje, či sa dieťa nestane právne voľným a ak áno, stáva sa vhodným na adopciu v rámci kraja, republiky a potom aj na medzištátne osvojenie," dodal T. Garay.
Domov je preplnený
Umiestnenie detí v profesionálnych rodinách sčasti vyrieši aj kapacitné problémy detských domovov. Kapacita detského domova Mlynky-Biele Vody je 55 detí, v súčasnosti sa tu starajú o 58 detí, ktorým bola nariadená ústavná výchova. Z toho je 18 detí vo veku do jedného roka a 99 percent detí je rómskeho pôvodu. „Máme vysoký nárast požiadaviek na umiestnenie detí. Viackrát sa stalo, že sme ho neboli schopní prijať, lebo domov bol plný," potvrdil riaditeľ T. Garay. Najväčší nápor na umiestnenie detí do domova je v jesenných a zimných mesiacoch, kedy orgány sociálno-právnej ochrany a sociálnej kurately urgentne riešia premiestnenie dieťaťa z nevyhovujúceho prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš