Zakázali im totiž účasť na súťažiach poštových holubov v zahraničí a takisto aj súťaže s medzinárodnou účasťou na našom území.
Súťaže zakázal hlavný veterinárny lekár v súvislosti s výskytom vtáčej chrípky na našom území. Holubári však namietajú. Podľa nich problémom a hrozbou prenosu chorôb sú mestské holuby, ktoré nik nekontroluje a nie sú pod veterinárnym dozorom. „Nikto nevie, v akom sú zdravotnom stave, koľko ich je. Napríklad v Prešove žije voľne množstvo holubov pod strechami budov či kostolov. Nikto sa o ne nestará. Chovatelia musia dodržiavať množstvo nariadení, aby zabránili šíreniu chorôb a udržali holuby v dobrom zdravotnom stave," tvrdí dlhoročný chovateľ poštových holubov Peter Matalik z Brezovice (na snímke).
Každý evidovaný chovateľ v Slovenskom zväze poštových holubov je povinný mať zdravotný preukaz. V ňom mu miestny veterinár potvrdzuje každé očkovanie voči chorobám. Napríklad proti pseudomoru, salmonelóze, diftérii ale aj iným. „V pretekovej sezóne sa musí každý chovateľ preukázať, že jeho holuby sú očkované a sú zdravé. Okrem toho im do stravy pridávame rôzne vitamíny. Preto sú odolné voči rôznym chorobám. Toto sa však nedá povedať o mestských holuboch," dodáva P. Matalik.
Okrem toho v evidovaných chovoch majú holuby počas zimy dokonca aj obmedzený pohyb. Voľne lietajú iba hodinu ráno a hodinu večer. Mestské však majú pohyb neobmedzený. „Nedávno sa na strednom Slovensku stalo to, že jeden chovateľ mal podozrenie, že jeho holub ochorel na pseudomor. Veterinári mu utratili celý chov - stopäťdesiat kusov. Myslíme si, že to bolo zbytočné. Samozrejme, pri vtáčej chrípke by to bolo iné. Pseudomor je však liečiteľný a nenecháva následky v chove. Možno stačilo umiestniť podozrivé jedince do karantény a urobiť opatrenia týkajúce sa dezinfekčných rohoží. Zrejme by sa tie holuby zachránili," myslí si holubár.
Podobná situácia bola v Spišskej Novej Vsi. Pseudomor však zistili u mestského holuba. Evidovaní chovatelia z tej oblasti museli urobiť rôzne opatrenia. „Mestské holuby však ostali bez opatrení. Tí, čo sa o holuby starajú, sú ešte aj bití," dodáva P. Matalik.
Na mestskom úrade v Prešove sme zisťovali, či nejakým spôsobom kontrolujú mestské holuby žijúce na strechách budov či kostolov. Zároveň sme sa pýtali, či robia nejaké opatrenia v súvislosti so zabránením šírenia chorôb holubmi. „Nevedieme o holuboch žiadnu evidenciu, nemáme ich ani sčítané. Tie holuby nepatria nikomu. Od veterinárov sme nedostali žiadne pokyny, ako máme postupovať," informuje Tibor Bindas z referátu životného prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš