V minulom roku riešili mestskí policajti vyše 15-tisíc priestupkov
Prešov - Mestská polícia (MsP) v Prešove riešila v minulom roku 15 514 priestupkov, čo je o vyše tritisíc viac ako v roku 2004. V 36 prípadoch
Marianna Meššová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zistené skutky odstúpili na prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu. Zadržali 7 osôb po ktorých bolo vyhlásené pátranie. Donucovacie prostriedky použili v 40 prípadoch.
Náčelník prešovskej mestskej polície Ján Pavlovský (na snímke) uviedol, že v uplynulom roku využívali aj rómskych občanov pri zabezpečovaní verejného poriadku. "Hoci pri výkone tejto služby bolo zistených 6 porušení pracovnej činnosti, čo bolo riešené ukončením pracovnej činnosti, tento spôsob sa nám osvedčil a budeme v ňom pokračovať," skonštatoval.
V cestnej premávke riešila MsP v roku 2005 vyše šesťtisíc priestupkov. Priestupkov proti majetku mali 759, vo väčšine prípadov boli na základe oznámení od firiem zabezpečujúcich ochranu veľkých supermarketov a obchodných domov. Nezanedbateľné množstvo oznámení dostali aj od občanov. Išlo o priestupcov, ktorí úmyselne spôsobili škodu na cudzom majetku krádežou, spreneverou, podvodom, alebo zničením či poškodením veci.
Pavlovský zdôraznil, že osobitnú pozornosť zamerali na monitorovanie lokalít mesta prostredníctvom kamerového systému. V súčasnosti je v Prešove nainštalovaných 6 kamier. "Ide o systém, ktorý existuje od roku 2000 a stále preukazuje opodstatnenosť a nenahraditeľnosť," skonštatoval náčelník. Zároveň uviedol, že pomocou kamier sa im v minulom roku podarilo odhaliť v 7 prípadoch páchanie trestnej činnosti a vo 404 prípadoch identifikovali priestupcov. Napokon informoval, že do rozpočtu mesta v minulom roku odviedla MsP z pokút a predaja záberových kariet 3,418 milióna korún.
Prešov - Informáciu o činnosti Mestskej polície (MsP) v Prešove za rok 2005 zobrali poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva na vedomie. Odzneli však aj pripomienky.
Poslanec Vasiľ Janko (SDKÚ-DS) uviedol, že v uliciach mesta cítiť prítomnosť mestskej polície. "Akonáhle zle zaparkujem, letia ku mne s papučou," poznamenal. Minuloročný finančný príjem mestskej polície vo výške necelých 3,5 milióna Sk označil za efektný: "Bolo by však dobre vedieť, koľko mesto prerobilo na vandaloch." Spomenul aj majiteľov psov. V tom zmysle, že pri Toryse je to ako na mínovom poli, lebo pri prekračovaní psích extrementov musí človek urobiť skvelý výkon. Pozastavil sa nad tým, že mestská polícia v minulom roku urobila iba niečo vyše 600 upozornení. "Aj ja by som mohol dva razy do dňa niekoho upozorniť, že robí zle," povedal.
Poslanec Juraj Bujdosó (SDKÚ- DS) zase poukázal na grafity a sprejerov: "Ničia a dehonestujú majetok, poznačili už aj rolovacie dvere mestského úradu a my sa na to blahosklonne dívame."
(meš)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš