viac ako rokom mu vypovedali aj obličky. Zdá sa, že rodinu L. Nováka osud poriadne skúša. Zdravotné problémy neobišli ani jeho syna Antona (36), ktorému pred dvanástimi rokmi diagnostikovali sclerosis multiplex. Chorobu centrálneho nervového systému, ktorá postupne vyradzuje pacienta z aktívneho života. Hoci sú otec i syn životom poriadne skúšaní, nie jeden z nás by im mohol závidieť ich vytrvalosť a húževnatosť.
L. Novák ako vozičkár bol až donedávna odkázaný najmä na pomoc druhých. Situácia sa však pred časom zmenila a dnes sa už priamo zo spálne svojho panelového bytu na prvom poschodí vďaka novej príjazdovej rampe dostane rovno na ulicu. Bez pomoci ostatných. "Som oveľa samostatnejší a môžem ísť vonku kedykoľvek chcem. Je to veľmi dobrá vec a uľahčuje mi život," uviedol krompašský dôchodca. Ako nám jeho syn Anton prezradil, k nápadu vybudovať rampu ho priviedol sám život. "Pôvodne sme uvažovali o samohybnej plošine umiestnenej na schodisku v paneláku. Pomocou nej by sa dalo vyjsť aj s vozíkom na prvé poschodie. Kvôli chýbajúcim desiatim centimetrom to však nebolo možné. Úvahy nás priviedli k akejsi samohybnej skrinke, podobnej telefónnej búdke, ktorá by bola umiestnená priamo na múre paneláku. Umiestnená vonku by sa však stala ľahkým terčom vandalov," priblížil A. Novák, ktorý býva spolu so svojou rodinou vedľa otca na tom istom poschodí.
Práve jeho napadlo vybudovať rampu. Dnes na mieste kde kedysi bývalo okno sú plastové dvere vedúce priamo na rampu. L. Novákovi sa tým podstatne uľahčil život. "Otec musí chodievať trikrát do týždňa na dialýzu. Donedávna to bola pre neho veľká záťaž. Sanitka prišla pre neho a vodiči mu museli aj s vozíkom pomáhať dole i hore schodmi na prvé poschodie. Nebolo to vôbec ľahké. Dnes ak chce, môže ísť kedykoľvek aj na prechádzku," zdôraznil A. Novák. Aj jeho zdravotný stav sa časom zhoršil. A tak rampu využíva aj on. Keďže otec so synom sú susedia, spálne obidvoch bytov sa vzájomne prepojili. Na rampu sa tak pokojne dostane zo svojho bytu nielen otec, ale aj syn. "Je to ukážka toho, že keď človek niečo chce, tak sa to dá. Na úrade sú šikovní ľudia a vedeli nám pomôcť. Za čo im ďakujeme," dodal A. Novák.
Ako uviedla vedúca oddelenia peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Mgr. Janka Lapšanská, krompašský dôchodca ako ťažko zdravotne postihnutá osoba dostal peňažný príspevok na úpravu bytu. Išlo o úpravu bezbariérovho prístupu k sociálnemu zariadeniu. Následne vybudovali aj rampu. Časť peňazí poskytol ÚPSVaR v rámci zákona o sociálnej pomoci poskytol peňažný príspevok na úpravu bytu, rodinného domu a garáže. "Na úpravu bytu a rodinného domu je stanovená maximálna suma do výšky 200-tisíc korún. Na úpravu garáže ide o sumu 50-tisíc korún. Výška peňažného príspevku sa vypočítava na základe príjmu posudzovanej osoby, resp. výšky plánovanej úpravy. Ak tá prekročí maximálnu výšku príspevku, rozdiel si hradí konkrétny občan," priblížila J. Lapšanská. Zároveň dodala, že v uplynulom roku úrad práce v Spišskej Novej Vsi v rámci svojho pôsobenia poskytol 80 peňažných príspevkov na úpravu bytu, rodinného domu a garáže.
Spomínaný zákon o sociálnej pomoci rozlišuje niekoľko druhov peňažných príspevkov. Okrem vyššie uvedeného peňažného príspevku je to príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov, na kúpu osobného motorového vozidla, na prepravu, na osobnú asistentku, na zabezpečenie zdravotnej pomôcky i na jej opravu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš