že v obave pred nákazou touto pohlavnou chorobou sa dala vypísať na maródku. Chýry šíriace sa medzi stredoškolákmi mali až charakter paniky - nakaziť sa vraj môžu aj pri použití toalety či dotyku kľučky na dverách.
„Učitelia mali poradu a hneď po nej nás pani profesorka upozornila na to, že si máme dávať pozor, lebo na viacerých školách v meste je rozšírený syfilis. Upozornila nás na to učiteľka na telesnej výchove a profesorka na biológii nám vysvetlila všetko o tejto chorobe. Hovorili nám aj o tom, že nemáme striedať sexuálnych partnerov a vraj sa môžeme nakaziť aj pri bozkávaní. To nás prekvapilo," tvrdia študentky, ktoré si z pochopiteľných dôvodov želajú ostať v anonymite.
Ako je to v skutočnosti s výskytom syfilisu u nás a či je možné nakaziť sa ním napríklad pri použití toalety, na to sa KORZÁR opýtal MUDr. Moniky Hudyovej z ambulancie kožných a pohlavných chorôb v Spišskej Novej Vsi. „Syfilis bol, je a vždy bude. Je faktom, že v minulosti, v období po druhej svetovej vojne, sa táto choroba vyskytovala oveľa viac ako v súčasnosti. Súvisí to s dômyselným systémom vyhľadávania a sledovania ľudí. Keď sa u pacienta zachytí toto ochorenie, vyšetrujeme jeho najbližšie kontakty u sexuálne neaktívnych ľudí, najčastejšie rodičov a súrodencov a u ostatných sú to osoby, ktoré sú s ním v najbližšom kontakte, sexuálni partneri, deti. Ide o aktívne vyhľadávanie, pozývame si ľudí k nám do ambulancie. Samozrejme, všetko sa rieši diskrétne," hovorí M. Hudyová.
Zdôrazňuje, že v jej ambulancii sa ročne vyskytnú v priemere dva prípady tohto ochorenia. „Stále je to častá choroba promiskuitných ľudí. Najčastejším spôsobom prenosu ochorenia je pohlavný styk. Prenos prostredníctvom záchodovej misy je málo pravdepodobný, odborná literatúra ho skôr vylučuje," objasňuje ďalej dermatologička.
Riziko prenosu bozkávaním podľa jej slov existuje v tom prípade, ak ide o kontakt narušených slizníc úst, kde sú drobné ranky napríklad aj po herpese. Šírenie dezinformácií pripisuje slabej informovanosti verejnosti o tejto pohlavnej chorobe. „Syfilis je liečiteľná choroba. Dĺžka liečby závisí od štádia ochorenia. Ide zväčša o dlhodobejšiu liečbu. Keď pacient spolupracuje, dá sa situácia zvládnuť," dodáva M. Hudyová.
Počet potvrdených prípadov syfilisu na Slovensku sa z roka na rok mení. Štatistika udáva za posledných 5 rokov približne 200 až 300 prípadov ochorenia na syfilis ročne. Najviac hlásených ochorení podľa trvalého bydliska pacientov je v Bratislavskom a Košickom kraji.
Všetko o syfilise
Syfilis patrí medzi pohlavne prenosné ochorenia. Spôsobuje vážne poškodenia organizmu a môže viesť k smrti. Pôvodcom syfilisu je mikroorganizmus spirochéta Treponema pallidum. Prameňom nákazy je chorý človek vo včasnom štádiu neliečenej nákazy. Vstupnou bránou infekcie je koža a sliznica najčastejšie mužských a ženských pohlavných orgánov. Prenos ochorenia je priamym kontaktom kože a slizníc pri pohlavnom styku. Ďalej sa môže uskutočniť infikovanou krvou pri transfúzii. Ďalšou formou je prenos z matky na dieťa počas gravidity. Ochorenie sa prejavuje typickými kožnými prejavmi, nehojacimi sa vredmi v mieste vstupu infekcie.
„Pri podozrení na syfilis pacient musí bezodkladne navštíviť lekára. V prípade potvrdenia diagnózy dermatovenerológom je nevyhnutné dodržiavať liečbu a pokyny lekára. Je dôležité, aby sa liečili aj sexuálni partneri infikovaných osôb. Syfilis podlieha povinnému hláseniu a nasledujúcim opatreniam," upozornil RNDr. MUDr. Ján Mikas zo sekcie epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš