živote rómskych rodín v Žehre s názvom Rómske slzy (Romana apsa). Film vlani uviedli na Medzinárodnom filmovom festivale v Bratislave, v krátkom čase ho odvysiela Slovenská televízia. V septembri budú Rómske slzy premietať v rakúskych kinách, videli ho diváci na festivaloch po celej Európe a ešte tento rok ho predstavia divákom v austrálskom Melbourne. „Film vyvolával živú diskusiu všade, kde sa premietal. Ľudia boli šokovaní životnou situáciou obyvateľov osady," hovorí režisérka.
Dokument v trvaní 130 minút sleduje osudy žien z rozvetvenej rodiny Cyrila Dunku zo Žehry. V priebehu natáčania došlo k incidentu, kedy hlavu rodiny Cyrila Dunku obvinili z úžery a skončil vo väzení. V súčasnosti žije so svojou rodinou v severnom Anglicku. Po niekoľkých rokoch sa Z. Brejcha vrátila do Žehry so zmiešanými pocitmi. „Situácia ľudí v Žehre sa zmenila. Nežijú v chatrčiach, ale v domoch, kde majú splachovací záchod a vodu, niektorí aj teplú vodu. No myslím si, že si veľmi pohoršili. V osade žili príbuzní vedľa seba, celá rodina bola spolu. Vládol tam pokoj, dalo sa posedieť vonku pri ohni. Dnes žijú ľudia v domoch vedľa seba bez ladu a skladu. Sú tam rodiny, ktoré chcú žiť slušne a vedľa majú neprispôsobivých susedov. Nechápem, prečo musia žiť takto naukladaní," opisuje čerstvé dojmy z osady.
Najviac ju zarazili plné kontajnery, množstvo porozhadzovaných odpadkov, nepostačujúca kanalizácia, blato, zlé cesty. „Domy pre Rómov sa stavajú ďaleko od dedín a tým aj ďaleko od akejkoľvek šance nájsť si prácu. Dopoludnia som tu videla veľa detí, znamená to, že neboli v škole. Neučia sa, nedostanú sa tak ani na učňovku. Bez výučného listu si nenájdu prácu. Dievčatá otehotnejú v trinástich-štrnástich, v tridsiatke sú už babičkami. Dozvedám sa, že tu prebehli nejaké projekty, ale nič sa nezmenilo. Chodievam sem od roku 1998, no zakaždým je to tu z môjho pohľadu o čosi horšie," konštatuje Z. Brejcha.
Témou jej ďalšieho dokumentu bude osud rodiny C. Dunku v Anglicku, kam odlieta v najbližších dňoch. „Táto rodina odišla do krajiny, kde má akú-takú prácu. Žije v priemyselnej časti na severe Anglicka. Ľudia zvyknutí na voľnú prírodu sú zatvorení v byte, robia podradnú prácu, pretože nemajú kvalifikáciu a nepoznajú reč. Pritom nájomné je veľmi vysoké, Anglicko je v tomto smere drahou krajinou. Tým sa Dunkovci ľahko môžu dostať do zložitej situácie. Väčšina Rómov si myslí, že si v zahraničí zarobia a o tri roky sa vrátia domov. Otázka je, či Slovensko chce, aby sa vrátili," uzatvára Z. Brejcha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš