256-tisíc kWh. Ušetrené peniaze chce radnica investovať naspäť do osvetlenia. Celkovo radnica vlani zaplatila za verejné osvetlenie 18 miliónov.
„Úsporu sme dosiahli napriek tomu, že sme rozširovali počty svietidiel. V roku 2005 to bolo asi 60 nových svietidiel a vymenili sme asi 2 500 svietidiel za úspornejšie," uviedla pre Korzár vedúca odboru mestských organizácií a verejnoprospešných činností Mestského úradu v Prešove Andrea Marcinková. K 31. 12. 2005 evidovalo mesto dovedna 8 216 svietidiel verejného osvetlenia. Napriek neustálemu zvyšovaniu cien elektrickej energie sa mestu podarilo ušetriť takmer milión korún, ktorý bude znovu investovaný do osvetlenia. Podľa radnice dôjde do leta k výmene 131 cestných svietidiel, doplneniu troch chýbajúcich stožiarov a svietidiel, k zlepšeniu rovnomernosti osvetlenia na frekventovanej ulici Levočská a k obnoveniu náterov stožiarov v danej lokalite. Nové svetlá majú znížiť spotrebu energie v danej lokalite až o 30 percent.
Zaujímalo nás, či sa pri takomto výraznom znížení energie výrazne nezníži aj svietivosť. „Keď sme menili 400-wattové za 150 či 250-wattové, ľudia videli pokles intenzity. Verejné osvetlenie však nemá slúžiť na to, aby si ľudia mohli vonku čítať noviny, ale prvoradá je bezpečnosť. A na to sú normy. Nie je ani zmysluplné presvetľovať priestory. To sa robí v historických častiach, kde je nočný život, ale nie na bežných uliciach," uviedol Peter Bindas (na snímke), výkonný riaditeľ firmy O.S.V.O. Comp, a. s., zabezpečujúcej pre mesto verejné osvetlenie. Ako zdôraznil, nové svetlá vyhovujú európskej norme.
Novinkou bude aj podsvietenie dvoch prechodov pre chodcov (oproti parku V. Clementisa a na zastávke Pri mýte) metalhalogenidovými svetlami. „Je to investícia do bezpečnosti. Použijú sa špeciálne svietidlá s charakteristickou svetelnou optikou," uviedol P. Bindas. Tieto svietidlá budú na stožiari, pričom zvýšia viditeľnosť chodcov a zároveň neoslňujú vodičov. Dokončené majú byť v lete.
„Mesto Prešov si neberie drahé úvery, ale využíva skôr vlastné rezervy a zdroje," konštatoval Peter Bindas a zdôraznil: „Pracujeme na tom, aby Prešov patril do skupiny tých miest, ktoré majú vybudovaný centrálny dispečing riadenia verejného osvetlenia." To je však zatiaľ hudbou budúcnosti, celková investícia si totiž vyžaduje náklady vo výške 40 miliónov Sk.
Rekonštrukciu verejného osvetlenia robí mesto podľa vypracovaného projektu znižovania energetickej náročnosti. Zatiaľ ukončilo prvú etapu (asi 300 svietidiel na Košickej a Petrovianskej ulici). Verejné osvetlenie v Prešove bolo vybudované v 50. rokoch minulého storočia. Najstaršie stožiare majú dnes okolo 30 rokov a sú na konci svojej životnosti. Boli na nich nainštalované svietidlá druhej a tretej generácie, ktoré sa vyznačujú vysokou energetickou náročnosťou. „Naším cieľom je zabezpečiť verejnoprospešné funkcie za čo najmenej peňazí. Teda znížiť spotrebu elektrickej energie a zabezpečiť plnú funkčnosť osvetlenia," dodal P. Bindas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš