príplatky vo výške šiestich percent z platu.
"Nejde o žiadnu veľkú položku, v priemere to vychádza na sedemsto korún na učiteľa. Aspoň takto sme si chceli uctiť prácu učiteľov v časoch, kedy musíme šetriť. Keďže nastupujú racionalizačné opatrenia, pravdepodobne pôjde o jediný osobný príplatok k mzde, ktorý za prvý polrok dostanú," uviedol prednosta Mestského úradu v Starej Ľubovni Anton Karniš.
Na učiteľov nezabudli ani ich žiaci. "Veľmi veľa ich nebolo, v porovnaní s minulým obdobím určite počty klesajú. Predali sme asi 40 karafiátov. Podstatné je, že si školáci na učiteľov spomenú," dozvedeli sme sa od vedúcej predajne kvetinárstva v Starej Ľubovni Anny Hutníkovej. Najviac "leteli" klasické červené karafiáty, po vypredaní kupovali školopovinní a ich rodičia všetko, čo prišlo pod ruku.
Príčinu nižšieho záujmu nevidí kvetinárka v cenách, ale všeobecnom nedostatku peňazí na pokrytie základných výdavkov. "Ceny takýchto tovarov skôr klesajú, nestúpajú. Stále sa zvyšujú napríklad ceny za elektrinu, vodu, plyn, preto sa šetrí na takých položkách, ktoré boli kedysi samozrejmosťou, napríklad kytica pre učiteľa," povedala Hutníková.
Na našu otázku, či je ešte čo oslavovať, nám riaditeľ Základnej školy na Levočskej ulici v Starej Ľubovni Mikuláš Hreško povedal, že "rozdiel oproti minulosti je v miere uznania učiteľského povolania, v súčasnosti určite nie je najvyššia. Deň učiteľov by mal patriť k významným sviatkom našej spoločnosti. Starí ľudia hovorili, že kedysi boli na dedinách tri kľúčové osobnosti, farár, notár a učiteľ." Zároveň si myslí, ako takmer všetci jeho kolegovia, že práca učiteľa je v dnešných časoch nedocenená.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš