triedenie zvykli. Na sklo, plasty a ostatný odpad majú v obci pri predajni potravín vyčlenené samostatné kontajnery. „Sem vyseparovaný odpad privážajú obyvatelia obce väčšinou cestou do obchodu. Zdá sa, že sa ľudia triediť odpad naučili. Spočiatku boli problémy. Hádzali nám sem rôzne veci, robili to aj na zlosť. No teraz je to už v poriadku, osvedčilo sa to," vraví starosta.
Plné kontajnery plastov následne nezamestnaní z obce v rámci aktivačných prác triedia ďalej. „PET fľaše musia stlačiť a roztriediť osobitne na biele a farebné. Uložia ich do vriec a odvezú pred budovu základnej školy. Odtiaľ ich firmy zaoberajúce sa zberom plastov, skla či papiera odvážajú," dodáva J. Štefaňák. Kontajnery s plastom sa zaplnia takmer každé dva týždne, so sklom približne každé dva mesiace.
Papier zbierajú Drienovčania v škole. Prinášajú ho žiaci z domácností v obci.
„V určitých intervaloch sa vyhlási v škole zber. Deti si papier vopred pripravia. Dokonca ho zbierajú po celej dedine. Majú totiž motiváciu, pretože súťažia vždy o nejaké ceny," konštatuje starosta. Dopĺňa ho poslanec Jozef Jurek (na snímke): „Chodia od domu do domu a pýtajú sa nás, či im nedáme nejaké papiere. Každá rodina už má vytypované deti, ktorým papier zbiera."
Občas „zablúdi" podľa starostu do Drienova aj odpad z okolitých obcí. Čo je však horšie, cudzí ľudia im sypú smeti a robia neporiadok na miestnom cintoríne napriek tomu, že sú tam osadené veľkokapacitné kontajnery. Nájdu sa aj takí, ktorí odpad vyhodia priamo z auta cestou cez obec. Preto nie sú odpadky v dedine pozdĺž hlavnej cesty ničím ojedinelým.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš