výrazne stúpla. Na niektorých miestach sa vytvorili ľadové bariéry, kopy ľadu sa vzpriečili.
„Prechádzali sme okolo Hornádu o šiestej a nič sa tu ešte nedialo. Ani nie po hodine sa vraciame a už sa voda s kusmi ľadu valí ohromnou rýchlosťou. Je to pekné divadlo, kým to nie je hrozba," hovorí Novovešťan Juraj Mirek, ktorý spolu s priateľkou Lýdiou Strnadovou a ďalšími ľuďmi na mostoch obdivoval premenu Hornádu na divokú rieku.
Na Hornáde v katastri mesta Spišská Nová Ves vyhlásili o pol šiestej večer druhý stupeň povodňovej aktivity. Dôvodom bolo niekoľko ľadových zátaras na rieke a jedna väčšia, asi 300-metrová ľadová bariéra nad Fľudrom. „Zasadal technický štáb obvodnej povodňovej komisie. Rozhodli sme o privolaní mechanizmov Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktoré budú uvoľňovať koryto. V prvom rade ide o to, aby ľady neohrozili obyvateľstvo. Ak bude koryto na území mesta čisté, mechanizmy sa pokúsia uvoľniť ľadovú zátarasu nad veľkým splavom, pri Fľudri," informoval v podvečer predseda obvodnej povodňovej komisie Ing. Peter Vyparina. Dodal, že ďalšie ľadové zátarasy sa nachádzajú pri Smižanoch a veľa ľadu je aj v Prielome Hornádu v Slovenskom raji. Situácia na rieke za Spišskou Novou Vsou je pokojná. Oproti kritickej jari spred troch rokov, kedy museli ľady na Hornáde rozbíjať výbušninami, nie je situácia zatiaľ taká dramatická.
Večer v čase redakčnej uzávierky zasadal technický štáb obvodnej povodňovej komisie. Mal rozhodnúť o nasadení ťažkých mechanizmov na čistenie koryta. Situáciu naďalej monitorujú. Hladina Hornádu včera vystúpila nad dva metre, kulminovala o 18. hodine, kedy automatická meracia stanica Slovenského hydrometeorologického ústavu namerala v Spišskej Novej Vsi 213 centimetrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš