poľskom Osvienčime. Udalosť spred 64 rokov si včera pripomenuli účastníci pietnej spomienky spoločne so zástupcami židovskej obce pri Pamätnej tabuli na železničnej stanici.
Tisícka mladých slobodných dievčat a žien s nádejou v skorý návrat domov nastupovala 25. marca 1942 do vlaku, ktorý ich mal odviesť na povinné práce. Všetky, okrem jednej, ktorá zomrela už vo vlaku, našli smrť v koncentračnom tábore v Osvienčime. "Bol to prvý transport, ktorý prelomil tradíciu, že Židia tu žili dlhé roky spolu s občanmi a žili slušne jeden vedľa druhého a prišiel čas a prišli ľudia, ktorí si pre svoje príčiny spravili zákony, ktoré im vyhovovali a zbavili sa prvých tisíc nevydaných dievčat," uviedol košický rabín Jossi Steiner, ktorý si spoločne s riaditeľom Múzea židovskej kultúry (MŽK) v Bratislave Pavlom Mešťanom prišiel uctiť pamiatku obetí holokaustu.
"Ak si to nebudeme pripomínať, ak nebudeme neustále hovoriť o tejto nepríjemnej udalosti našich dejín, necháme zaspať svedomie... Svedomie rado zaspáva, do zabudnutia ho radi unášajú tí, ktorí sa bezprostredne podieľali na týchto udalostiach," zdôraznil P. Mešťan, ktorý si čierne miesto v dejinách Slovenska pripomenul aj symbolickým pochodom mestom deň predtým. "Obávam sa, že čím menej bude pamätníkov, tým viac bude tých, ktorí to obdobie budú znehodnocovať, falšovať, tým viac nám bude prichádzať popieračov holokaustu," dodal.
Súčasťou pietnej spomienky je výstava Izrael - krajina pre všetkých v Tatranskej galérii.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš