záujemcov. Akcia sa konala pri príležitosti Svetového dňa vody (22. marec) a Svetového meteorologického dňa (23. marec).
"Problematika počasia sa týka takmer každého. Vďaka dňu otvorených dverí môžeme prezentovať činnosti, ktoré tu vykonávame," povedal o dni otvorených dverí vedúci gánovského pracoviska Miroslav Chmelík. "V piatok tu máme najmä školské skupiny, v sobotu prichádzajú väčšinou individuálni záujemcovia, napríklad rodiny s deťmi. No keď náhodou prišiel niekto skôr v priebehu týždňa, nikoho sme neodmietli," doplnil M. Chmelík.
"Návštevníci môžu vidieť prístroje a činnosti na merania ozónu, výškového merania atmosféry a klimatického merania," povedal pracovník SHMÚ v Gánovciach Ján Lukačko. Gánovskí meteorológovia odpovedali návštevníkom na ich všetky otázky. Školákom poskytli populárno-náučný výklad a predviedli niektoré z meracích prístrojov. Podľa Lukačku deti zo základných škôl vo väčšine prípadov o tému meteorológie prejavujú veľký záujem. "Prichádzajú k nám najmä školáci, ktorých baví fyzika a zemepis," vysvetlil Lukačko.
"Sme tu už druhý rok. Dnes tu mám ôsmakov, tí majú dnes možnosť vidieť práve to, o čom sa učia na vyučovaní. Pre nich je oveľa lepšie vidieť všetko na živo, ako čítať látku z kníh na hodinách. Tento deň otvorených dverí je dobrá vec," opísal dôvody návštevy svojich žiakov riaditeľ Základnej školy (ZŠ) v Spišskom Hrhove a učiteľ fyziky Jozef Bakó.
"Aj keď sa nechcem stať meteorológom, veľmi ma to chytilo, nie som tu poslednýkrát," zveril sa so svojimi dojmami Filip Štefaniak zo ZŠ v Ľubici. "S kamarátkou sa nám tu páči, aj keď sme sa najviac tešili na vypustenie rádiosondy, nevadí, aj ostatné veci stoja zato," povedala Ivana Prachnárová zo ZŠ v Spišskej Novej Vsi.
Pre deti divácky jedna z najatraktívnejších udalostí dní otvorených dverí, vypustenie rádiosondy balónom tento rok chýbala. Pri prechode merania na systém GPS sa žiaľ vypúšťacie zariadenie v týchto dňoch porúchalo. Opravené by malo byť najneskôr v pondelok.
Pracovisko SHMÚ v Gánovciach sa špecializuje na aerológiu a meranie ozónu. Ako jediné na Slovensku vykonáva merania pomocou meteorologickej rádiosondy a merania celkového atmosferického ozónu. Sondu vypúšťajú až do výšky 35 kilometrov. Tieto merania pomáhajú predpovedať počasie. Napríklad údaje o množstve ozónu a škodlivom UV žiarení, ktoré v letných mesiacoch môžeme čítať v novinách, pochádzajú z pracoviska v Gánovciach.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš