pri tuneli Branisko. Podľa posledného sčítania majú Beharovce 172 obyvateľov, Harakovce o trocha menej. Obe obce majú toho veľa spoločného. Zaujímavosťou je, že napríklad donedávna ako jediné z 31 obcí Levočského okresu boli bez erbu. Dnes sa už pýšia novými obecnými symbolmi - vlastným erbom i obecnou zástavou.
„Väčšina obcí už svoje erby už má. O erbe i obecnej zástave sme preto uvažovali už dlhšie. Ich uvedenie do života podporilo objavenie obecnej pečate v levočskom archíve. Pochádza z roku 1842. V jej pečatnom poli je zobrazený sv. Michal Archanjel stojaci na drakovi. Odetý je do zemanskej mentielky, na hlave má prilbu s perami. V pravej ruke drží váhy, v ľavej vztýčený meč. Je zároveň aj patrónom miestneho kostola. Pod ním je nápis BEHAROC.1842. Práve z tejto pečate vychádzal aj návrh súčasného erbu," priblížil starosta obce Igor Polomský (SZS).
Rovnako aj farby beharovskej zástavy, ktorá už dnes vlaje pri vstupe do obecného úradu, sú odvodené od erbu - modrá, biela a žltá. Podľa slov I. Polomského po tom, čo erb schválilo obecné zastupiteľstvo, Heraldická komisia MV SR a návrh erbu pripravil známy levočský historik doc. PhDr. Ivan Chalupecký, Beharovčania ho pred časom slávnostnou vysviackou uviedli do života. Keďže susedné Harakovce majú podobný pečatný obraz ako Beharovce, erby oboch obcí sú si dosť podobné. Podľa návrhu I. Chalupeckého na erbe Harakoviec sv. Michal nestojí na drakovi a chýbajú mu aj váhy. Rovnako obecná zástava sa líši v jednej farbe, namiesto modrej majú Harakovčania červenú farbu.
Erb Beharoviec, ktorý je dočasne uložený v kancelárii starostu, už čoskoro nájde svoje miesto po boku obecnej zástavy v zasadačke úradu. Podľa I. Polomského polmetrový erb z lipového dreva vyrobil amatérsky umelec zo Spišského Podhradia. Hotový bol za dva týždne.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš