do rodín v zahraničí spolu 16 detí. Najmladšími adoptovanými deťmi boli osemnásťmesačné dvojčatá, ktoré našli nový domov v Kanade. Dodnes prináša poštárka každý rok na Vianoce do domova pohľadnice z Kanady. Za posledné tri roky si deti z tunajšieho domova osvojili aj rodičia z Francúzska, Holandska, Švédska, no najčastejšie sú to rodiny z Talianska, kam putovalo osem zo 16 osvojených detí.
Aj v súčasnosti čakajú traja malí „domováci" na budúcich talianskych rodičov. Sú to zväčša deti rómskeho pôvodu, o ktoré žiadna rodina na Slovensku nemala záujem. „Ide o tie deti, ktoré nebolo možné umiestniť do rodín v rámci kraja a potom v rámci republiky. Keď sa prostredníctvom príslušného úradu práce vyčerpajú všetky možnosti, materiály o dieťati spolu s jeho fotografiami a DVD nahrávkou odstupuje príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny do Centra pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže, kde deti zaradia do procesu medzištátneho osvojenia. V centre majú zoznamy žiadateľov zo zahraničia, ktorí majú záujem osvojiť si deti zo Slovenska a podľa ich kritérií sa hľadá vhodné dieťa," objasňuje proces osvojenia Oľga Melišková, sociálna pracovníčka tunajšieho detského domova.
Medzinárodná adopcia je zložitý právny proces. Keď všetko prebieha dobre, nádejní rodičia z cudziny prichádzajú do domova na Spiš a začína proces interakcie - čiže zoznámenia dieťaťa so žiadateľmi. U detí starších ako tri roky trvá 3 týždne, u mladšieho dieťatka sú to dva týždne. Prvé stretnutie prebieha za účasti psychologičky, zástupcov detského domova, úradu práce a samozrejme tlmočníčky. „Jazyková bariéra tu je. Dieťa v tom čase už začína rozprávať po slovensky a teraz sa k nemu žiadatelia prihovárajú po taliansky. Počas prípravy na osvojenie dieťaťa zo Slovenska si naštudujú slovenskú kultúru a do určitej miery aj základnú slovnú zásobu, blízku veku dieťaťa - papať, spinkať - teda slová, ktoré dieťa pozná a veľmi to pomáha v komunikácii. Máme skúsenosti, že po niekoľkých stretnutiach, keď dieťa spočiatku len počúva, začína opakovať talianske slová. Dieťaťu trvá mesiac, kým začne rozumieť a po dvoch mesiacoch začína rozprávať, veľmi rýchlo sa preorientuje na cudzí jazyk," hovorí sociálna pracovníčka.
Rovnako zložité je pripraviť deti, ktoré žijú v domove s tetami, na to, že príde mama a ocko. Obsah týchto slov deti nepoznajú. „Medzi deťmi to funguje tak: dieťa príde zo stretnutia so žiadateľmi, príde medzi ostatné a povie - ja som tu mala mamku, ja som tu mala ocka. A už aj ostatné deti sa pýtajú - a po mňa kedy príde mamka? Aj v ich hlavičke už vŕta zvedavosť a keď nadíde chvíľa, že ich začneme pripravovať na proces osvojenia, verím, že už to bude jednoduchšie," predpokladá riaditeľ detského domova MVDr. Tibor Garay.
Po adopcii ostáva pracovníkom domova už len e-mailový kontakt s rodičmi, fotografie, správy. Rodinu dlhodobo sledujú príslušné sociálne inštitúcie v Taliansku, ktoré zasielajú podrobné správy Centru pre medzinárodno-právnu ochranu. Práve ono hodnotí, či dieťa je v poriadku a či osvojenie naplnilo svoj zmysel. Veľa o živote adoptovaných detí napovedajú fotografie. „Najlepšia vizitka je tá, keď majú deti úsmevy od ucha k uchu. A to na fotkách vidieť. Nás nezaujíma, ako luxusne majú tieto rodiny zariadené domy a ako bývajú, podstatné je, či sú deti šťastné," dodáva T. Garaj.
Záujem o adopcie klesá
Záujem o osvojenie detí z domovov medzi slovenskými rodičmi klesá. Sociálna pracovníčka Oľga Melišková vidí príčinu v znížení životnej úrovne ľudí na Slovensku. „Dôležité je, aby rodina mala dostatok peňazí. Pustiť sa do procesu osvojenia dieťaťa nie je záležitosťou jednej cesty do Spišskej Novej Vsi. Ak sú ľudia na sociálnych dávkach, bez práce - je to pre nich zložité. Treba za tým chodiť z úradu na úrad, do domova, na súdy, čo je zdĺhavý proces. Myslím si, že ľuďom, ktorí sa rozhodnú osvojiť si dieťa, treba dvere otvárať a byť im nápomocný," domnieva sa O. Melišková.
Od roku 2000 si slovenské rodiny adoptovali 60 detí z detského domova Mlynky-Biele Vody, do nových rodín v zahraničí odišlo za posledné roky 16 detí. Sú to deti vo veku od 1,5 do 3 rokov. Na medzištátne osvojenie pripravujú v tunajšom domove ďalších sedem detí, o tri z nich majú záujem rodiny z Talianska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš