na jeho území.
Podstatnú časť na hlavných tokoch v kalamitou postihnutom území sme už odstránili, teraz pokračujeme v dočisťovaní na menších potokoch," uviedol hovorca ŠL TANAP-u Marián Šturcel. Drobné vodné toky pretekajú územím národného parku v dĺžke 1002 kilometrov. Kmene padnutých stromov odstránili zo Studeného, Velického, Skalnatého potoka a Popradu ešte minulý rok. Podľa Šturcela hlavný zmysel týchto prác spočíva jednoznačne v protipovodňovej ochrane. „Na malých potokoch sú rozdiely medzi veľkým a malým stavom vody veľké. Preto hocijaká, aj malá prekážka môže spôsobiť vzdutie hladiny a následné odbreženie."
„Priebeh jari nie je búrlivý, preto zatiaľ nepredpokladáme väčšie problémy. Na druhej strane zásoba snehu, ktorý sa bude topiť, je veľká. Aj preto sme radi, že všetky hlavné toky máme už vyčistené," doplnil M. Šturcel. Odtekaniu zvýšeného objemu vody v potokoch zabraňuje takisto ľad, ktorý sa nestihol roztopiť.
Nevyčistené zostali úseky s vyšším stupňom ochrany, na ktoré ešte nebola udelená výnimka na spracovanie kalamity. V oblasti Tichej a Kôprovej doliny to predstavuje 14 kilometrov. Celkové náklady na čistenie vodných tokov stáli ŠL TANAP-u v minulom roku okolo 9,5 milióna korún.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš