globále ho hodnotím kladne. Prišlo desať ľudí. Zišlo sa tu zdravé jadro," zhodnotil organizátor stretnutia Igor Pribula. Všetci historici sa zhodli na jednom - hrad nad Kamenicou treba opraviť.
„Chceli by sme urobiť občianske združenie pre záchranu Kamenického hradu. Zviditeľniť ho, rozvinúť turistický ruch, konzervovať hradné múry, označiť v pôde pôvodnú polohu múrov a iné," skonštatoval I. Pribula. Cieľom je prebudiť históriu.
„Myslel som si, že som sám taký fanatik, ale zistil som, že je tu viacej takých ľudí, ktorí majú rovnaké zmýšľanie ako ja," prezradil Ľubomír Greš, rodák z Lipian. Ako poznamenal, v minulom živote bol asi katom na hrade, lebo odjakživa ho tam ťahalo. Záľuba sa preniesla aj na jeho syna Miloša. Ten sa pohral aj s grafickou ideovou rekonštrukciou hradu (pozri obrázok). Zima mu na hrade neprekážala. Dokonca, keď napadne trochu snehu, je vraj lepšie rozpoznať črty hradu.
Do debaty sa zapojil aj Ján Barič, ktorý na Slovensku prešiel okolo 90 hradov: „Bolo to zaujímavé stretnutie. Najmä diskusie o tom, ako hrad mohol, či nemohol vyzerať. Z pozostatkov, ktoré tam ostali, je veľmi ťažko čitateľná jeho podoba."
Študentka archeológie Júlia Kéryová bola stretnutím tiež nadšená, aj keď trocha na hrade vymrzla. „K hradom som sa dostala vďaka kolegovi. A keďže sa na stránke hornej Torysy rozprúdila veľmi zaujímavá debata, prišli sme," povedala J. Kéryová. Jozef Greš prisľúbil, že takéto stretnutia, ktoré by mali napomôcť obnove Kamenického hradu, budú častejšie, než len raz ročne.
Autor: mm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš