súhre okolností predstavuje jeden z lavínotvorných prvkov.
"Bola som na Brnčalovej chate a videla som niekoľko menších lavín. Teraz pri topení snehu sa to stáva," povedala vášnivá milovníčka Tatier Lýdia Prokešová z Tatranskej Lomnice. "Nie, nebojím sa preto chodiť do hôr. To, čo má spadnúť, spadne."
Podľa Juraja Setteya zo Strediska lavínovej prevencie HZS môže oteplenie spôsobovať lavíny najmä na obed, ráno
a večer je riziko menšie. "Kým sa striedajú záporné nočné teploty s dennými kladnými, situácia je ešte dobrá. Sneh sa trocha roztopí, sadne, v noci zmrzne a tým sa stabilizuje. Nebezpečenstvo vznikne, keď v noci budú teploty mierne nad nulou, pridá sa do toho dážď alebo vietor," upresnil Juraj Settey. Podľa neho je lavínové riziko všeobecne vo Vysokých Tatrách vďaka terénnym podmienkam menšie ako napríklad v Nízkych Tatrách.
"Je vyhlásený druhý stupeň medzinárodnej stupnice lavínového nebezpečenstva," informoval Ján Kušnirák z Oblastného strediska Horskej záchrannej služby (HSZ) Vysoké Tatry v Starom Smokovci. Druhý stupeň predstavuje mierne lavínové nebezpečenstvo. "Turistické chodníky sú otvorené. Prístup je ku všetkým chatám, okrem Chaty pod Rysmi, ktorá je zatvorená celú zimu. Horské chodníky sú pre turistov bezpečné, avšak iba tie označené," doplnil J. Kušnirák.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš