Takzvaný Ľubovniansky zlatý bude mať na zadnej strane patróna mesta, sv. Mikuláša, lícna strana bude dvojaká. Jedným variantom je lícna strana s vlčími hlavami, ktorá vychádza z legendy o Starej Ľubovni, druhá bude zobrazovať pohľad na neďaleký hrad z 18. storočia.
Dvojakú mincu si budú môcť turisti vyraziť v Dome ľubovnianskeho mešťana už v júni tohto roku. "Okrem toho si ju môžu zakúpiť v miestnom informačnom centre a historickom vojenskom tábore," uviedol projektový manažér mestského úradu a odhlasovaný konateľ novovznikajúcej mestskej eseročky Marmon Pavol Mišenko.
Nateraz bude slúžiť ako platidlo vo vojenskom tábore a zároveň ako spomienkový suvenír. V budúcnosti ho chcú autori myšlienky posunúť do roviny platidla na Ľubovnianskom jarmoku. "Ale tento rok, ani najbližšie obdobie to ešte určite nebude," predpokladal Mišenko.
Mestský úrad v Starej Ľubovni vyhlásil začiatkom roka súťaž o najlepší návrh Ľubovnianskeho zlatého s prisľúbením 18-tisícovej odmeny. Na výzvu zareagovalo 15 autorov, ktorí zaslali spolu okolo 50 návrhov na miestne platidlo. "Odborná komisia vybrala návrh diplomovaného výtvarníka Jozefa Česlu s tým, že zadná strana je super, druhú sme navrhli dopracovať. Na rube mince bude patrón mesta, sv. Mikuláš. Na druhú sme odporučili motív hradu Ľubovňa, vlkodlaka, ktorý sa spája s miestnymi legendami alebo vlastný tvorivý nápad," vysvetlil Mišenko.
Domáci výtvarník Jozef Česla čerpal námet na mincu z novej knihy o hrade Ľubovňa, ktorú nedávno zostavili historici Ľubovnianskeho múzea. "Požiadali ma o vyhotovenie kresieb pôvodných pečatí. Práve pečať z osemnásteho storočia, ktorej dominuje patrón mesta, som si zvolil ako podklad pre mincu," prezradil Česla.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš