poschodí, a to počas vyučovania.
Ako pre KORZÁR uviedol riaditeľ školy Ing. Ľuboslav Longauer, dievča sa počas vyučovacej hodiny vypýtala na toaletu. Keďže sa dlho nevracala, vyučujúca išla za ňou. "Okno bolo dokorán otvorené a dievča sa pravdepodobne pokúšalo vyskočiť. Keďže už v minulosti mala problémy podobného charakteru, okamžite sme volali rýchlu záchrannú službu," popísal riaditeľ školy. Študentka je momentálne hospitalizovaná v nemocnici.
Longauer uviedol, že spomínaná študentka je veľmi šikovná, v učebnom odbore dosahuje slušné výsledky a v prospechu určite nepatrí medzi tých slabších žiakov. Na druhej strane je však veľmi uzavretá. Podľa jeho slov na príčine skratu sú osobné problémy. "Dokonca sme ju sami odviezli na psychologické vyšetrenie. Vychádzali sme jej všemožne v ústrety, komunikovali sme s ňou," dodal.
Jej spolužiačka, ktorá nechcela prezradiť svoje meno, priamo v pracovni riaditeľa uviedla, že jej najlepšia kamarátka bola v škole terčom posmechu. "Dievčatá z inej triedy sa jej vysmievali, hádzali do nej gumy a iné predmety," upresnila. "Proti šikanovaniu v škole sa snažíme zo všetkých síl bojovať. Pravidelne v každej triede rozdáme anonymné dotazníky, žiaci môžu bez obáv napísať o akomkoľvek probléme v škole," uviedol Ľ. Longauer. Ako vyplýva z rozhovoru s ním, nevedia o tom, že by v ich škole boli vážne problémy práve so šikanou. "Oficiálne je posmievanie sa spolužiačke šikanovaním," priznal riaditeľ.
Ten istý názor má aj psychologička PhDr. Mária Gažiová. "Posmievanie sa z výzoru alebo zlých známok, rôzne vyhrážky charakteru: ak nedáš či neurobíš to a to niečo sa ti stane, opľúvanie a rôzne fyzické útoky. Vo všeobecnosti silnejší núti slabšieho, aby robil niečo proti svojej vôli. Mali sme aj taký prípad, že dieťa nútili kradnúť v supermarkete," uviedla M. Gažiová. Ako ďalej dodala, šikanovanie je rozšírené hlavne u detí, pretože majú nižšiu schopnosť sebaobrany. V prípade jednotlivých školských tried zase platí, čím prísnejší výchovný proces, tým sa viac stupňuje napätie. "Ak by v školách vládol ideálny demokratický výchovný proces, riziko šikanovania by sa minimalizovalo," dodala M. Gažiová.
Ako rodičia zistia, že ich dieťa je šikanované?
"Vyhýba sa škole, má rôzne únikové tendencie. Dieťa napríklad tvrdí rodičom, že ho bolí hlava či brucho, aby nemuselo ísť do školy. Obeť šikanovania je smutná, utiahnutá, častokrát sa zhoršuje aj prospech v škole. Príznaky sú veľmi viditeľné, mnohí rodičia sú však zaneprázdnení a nevšimnú si ich."
Čo by mal rodič robiť, ak zistí, že dieťa je šikanované?
"Rodičom by mal byť naporúdzi trojuholník - sociálny pracovník, detský psychológ a triedny učiteľ. Svoje podozrenie by mal oznámiť práve týmto ľuďom a spolupracovať s nimi. V mnohých prípadoch vstupuje do riešenia problému aj polícia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš