nie je nahraditeľný.
Ohrozenie dodávok lieku vzniklo tým, že ho začala vyrábať iná spoločnosť zo Slovinska. Preto na Slovensku nie je v súčasnosti registrovaný. V praxi to znamená, že si ho možno zaobstarať iba individuálnym dovozom. "Dozvedeli sme sa o tom v piatok. Individuálny dovoz znamená zložitý administratívny proces schvaľovania, ktorý môže trvať až dva mesiace," informoval expert Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) Ivan Solovič na tlačovej besede vo Vyšných Hágoch venovanej Svetovému dňu tuberkulózy. Podľa lekárov problém spočíva v tom, že za takýchto okolností sa liek nemusí dostať včas pacientom.
"Liek je jeden z pätice prípravkov, ktorý sa aplikuje v základnej liečbe na začiatku ochorenia. Vďaka nej prestáva byť pacient v priebehu dvoch týždňov infekčný," vysvetlil dôležitosť Pyrazinamidu primár Oddelenia klinickej mikrobiólógie Ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie (ÚTPCHaHCH) vo Vyšných Hágoch.
"Lepšie byť na poplach už teraz, ako potom narýchlo prijímať náhradné riešenia. Pretože náhradný liek nie je. Nechceme podstúpiť riziko namutovania rezistentných kmeňov, tak ako sa to stalo v Estónsku." povedal I. Solovič. Aj keď podľa neho zásoby lieku v Liečebnom ústave vo Vyšných Hágov lekári odhadujú ešte na dva mesiace.
"Liek sa dováža v malých množstvách, čo je okolo sedemdesiat kilogramov za rok. Nepoužíva sa ani v ambulantnej liečbe. Z týchto príčin nie je pre farmaceutické firmy zaujímavý," objasnil jednu z príčin krízy Ivan Solovič. Jedno z riešení vidí tento expert SZO v tom, že by sa liek centrálne dovážal v rámci verejnej ochrany zdravia.
Tuberkulóza je nebezpečná infekčná choroba. Na zemeguli sa ňou jeden človek každú sekundu nakazí a jeden každú minútu zomrie. Hoci Slovensko v rámci Európy patrí ku krajinám s jej najmenším výskytom, aj u nás sa očakáva vzostupný trend.
Najväčšie nebezpečenstvo pri TBC vidí I. Solovič v neinformovanosti a predsudkoch ľudí. "Keď si pred päťdesiatymi rokmi myslelo, že TBC je dedičná choroba 50% ľudí, nedávny výskum ukázal, že dnes to je 40%. Ľudia ľahšie príjmu informáciu o rakovine ako tubere. Pre nich je to stále sociálna choroba asociálov, alkoholikov a bezdomovcov."
TBC je pritom vo väčšine prípadov liečiteľná. V našej krajine úspešnosť liečby dosahuje takmer 89%. Jej predpokladom je včasná diagnostika a disciplinovaný prístup pacienta. Dôležitá je takisto prevencia. Na Slovensku zaočkovanosť proti TBC predstavuje 98 %. Podľa Soloviča za toto pozitívne číslo môže najmä skutočnosť, že sa očkujú sa novorodenci v pôrodnici niekoľko dní po narodení.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš