Spišská Nová Ves). Má štrnástich spolužiakov. Siedmi z nich sú štvrtáci, štyria sú tretiaci a traja prváci. V triede je jediným druhákom. V Matejovciach nad Hornádom majú v základnej škole totiž iba túto jedinú triedu. V porovnaní s inými malotriedkami na Spiši je zaujímavá tým, že sa v jej jedinej triede učia žiaci od prvého až po štvrtý ročník spolu.
Podľa slov PaedDr. Dušana Slivu zo Spoločného školského úradu v Smižanoch, kde patrí aj obec Matejovce nad Hornádom, je táto malotriedka zaujímavou raritou. „Do školy chodím veľmi rád. Už som si zvykol, že mám aj starších spolužiakov," hovorí K. Šimo.
„V pôsobnosti nášho školského úradu je 18 obcí. Bežnejšími sú triedy so spojenými dvoma ročníkmi, maximálne s tretím. Táto matejovská malotriedka je jedinou v našej pôsobnosti, ktorá má aj štvrtákov," priblížil D. Sliva.
Ako zdôraznil, vytvorenie triedy zo štyroch ročníkoch si v Matejovciach vyžiadala aktuálna situácia. V obci, ktorá má v súčasnosti 501 obyvateľov, je nedostatok školopovinných detí. Podľa starostky Terézie Kočišovej (NEKA) tu však školu chcú udržať. „Aj vedenie obce aj rodičia sú v tom zajedno. Boli proti zrušeniu školy. Je to pre nich výhodnejšie, ako keby mali deti do školy dochádzať. Preto sme sa rozhodli dať do jednej triedy aj prvákov, druhákov, tretiakov i štvrtákov. Tento systém sa už osvedčil," uviedla T. Kočišová.
Jej slová potvrdzuje aj D. Sliva. „Je to síce ojedinelý jav, ale nič nemožné. Ak sa zriaďovateľ školy po dohode s rodičmi a radou školy dohodnú na takom systéme, je to v poriadku. Je to plne v kompetencii zriaďovateľa. Nie sú tým porušené žiadne všeobecne záväzné predpisy v školstve. V škole s pätnástimi deťmi je zbytočné otvárať dve triedy s dvomi pedagógmi. Finančne by to bolo neúnosné, keďže normatív na jedného žiaka a rok v malotriedke predstavuje 1,5-násobok normatívu žiaka v klasickej škole. Čo sa týka aktuálneho počtu žiakov v tejto triede, ten zďaleka nedosahuje maximálne čísla," zdôraznil D. Sliva.
Roxana Wallachová učiteľskú štafetu v Matejovciach nad Hornádom prevzala po svojej mame. Školopovinných Matejovčanov vyučuje už tretí rok. Na to, že má v jednej triede žiakov od prvého po štvrtý ročník, si už zvykla. Dokonca si to aj pochvaľuje. „Druháci a štvrtáci chodia tri dni v týždni do školy na pol ôsmu ráno. Prváci a tretiaci zvyšné dva dni na pol desiatu. Druhý týždeň je to zasa naopak. Telesnú, výtvarnú a hudobnú výchovu majú všetci spolu. Ostatné predmety majú zvlášť dva a dva ročníky. Navyše máme aj tanečný a počítačový krúžok. Deti sa učia aj anglický jazyk. Výhodou tohto systému je, že žiaci sú oveľa samostatnejší. Teda keď s jednými preberám nové učivo pri tabuli, ostatní si robia samostatne cvičenia," uviedla R. Wallachová.
Obecné malotriedky
Malotriedky v spišskonovoveských obciach majú poväčšine dve triedy, v ktorých sa učia prváci spolu s tretiakmi a druháci so štvrtákmi. V niektorých obciach kvôli nedostatku školopovinných detí vyučujú iba v jednej triede. V nej sú maximálne tri ročníky tak, ako je tomu napríklad aj v obci Kaľava. Tú v súčasnosti navštevuje osem žiakov. Hoci táto malotriedka dostala v tomto školskom roku o polovicu menej peňazí ako vlani, napriek tomu chcú školu v obci udržať. Podľa starostky Matejoviec nad Hornádom Terézie Kočišovej škola v tomto školskom roku dostala 480-tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš