(ZŠ) Starej Ľubovne. Ako najefektívnejší spôsob navrhoval magistrát zrušenie jednej zo ZŠ. Až sedem poslancov neoznačilo ani v prvom, ani v druhom kole tajného hlasovania za zrušenie ani jedinú z navrhovaných ZŠ, čím prispeli k neúspešnej redukcii školských zariadení.
Znížením počtu ZŠ v meste by sa vyriešila strata, aj vyvstávajúca otázka, čo s prebytočnou budovou, nakoľko o ňu prejavila záujem Katolícka univerzita (KU) z Ružomberka. Navyše demografický vývoj poukazuje presne tak, ako v takmer ročnej kauze zrušenia jednej z materských škôl v meste, na klesajúcu populačnú krivku.
"Nejde nám o lobovanie, či ovplyvňovanie, chceme len, aby o osude základných škôl rozhodli poslanci koncepčne a bez emócií. Za dva roky navštevovalo vysunuté pracovisko univerzity vyše dvesto študentov. Už druhý rok beží štúdium a my stále nemáme priestory, čím sme išli do rizika. Chceme len upozorniť, že ak ich nebudeme mať, môžeme stiahnuť všetkých študentov do Popradu, či Spišskej Kapituly," uviedol v rámci svojej interpelácie vicerektor univerzity Dušan Škrabek. "Mnohí dochádzajú za štúdiom až z vidieka, či Prešova. V dnešnej dobe je potrebné sa vzdelávať a mnohí z nás majú aj štyridsať, či päťdesiat rokov. Tým, že sa zriadilo vysunuté pracovisko v Starej Ľubovni, bolo vzdelanie dostupné aj sociálne slabším," prihováral sa za študentov KU aj jeden z nich, Miloslav Pokrivčák.
"Sme v dosť ťažkej situácii, ale ja som za zachovanie všetkých základných škôl. Javia sa prílevy detí z dedín," vystúpil poslanec Milan Sivulka. Zároveň netajil sklamanie nad tlakom, aký podľa neho univerzita spätne na mesto vyvíja. "Nikto nám vtedy, keď sme schvaľovali vytvorenie univerzity v meste nepovedal, že bude na nás vyvíjaný takýto tlak," dodal. K názoru nezrušiť žiadnu zo základných škôl sa pridali svojím vystúpením aj poslanci Peter Sokol a Edita Oláhová.
Vo volebnom roku našiel odvahu podporiť nepopulárne racionalizačné opatrenie z poslancov verejne len viceprimátor Milan Knapík. "Ak sme dobrí hospodári, musíme sa zamyslieť, či budeme vykurovať poloprázdne budovy. My predsa vieme, že o tri roky sa zníži počet žiakov a potom budeme v zložitejšej situácii, ako teraz, keď alternatívu katolíckej univerzity, čo so zvyšnou budovou, mať nebudeme," prihovoril sa za návrh magistrátu Knapík.
Nakoniec pristúpili poslanci k dvojkolovému tajnému hlasovaniu. Na hlasovacích lístkoch boli uvedené tri základné školy, ktoré pripadali do úvahy na vyradenie, a to ZŠ na Štúrovej, ZŠ na Levočskej a ZŠ Za vodou. Na zrušení ani jednej z nich sa nezhodla nadpolovičná väčšina poslancov, preto zostane počet ZŠ aj pre školský rok 2006/2007 s najväčšou pravdepodobnosťou nezmenený.
V stredu sa stretol prednosta mestského úradu Anton Karniš s riaditeľmi ZŠ. "Tí dostali za úlohu vypracovať do konca marca súbor interných opatrení, aby sa zmestili do svojho rozpočtu," informoval o výsledkoch stretnutia Karniš, ktorý si zároveň myslí, že ide o takmer nereálnu požiadavku. "V niektorých školách musia ušetriť takmer milión korún. Už teraz nám vyvstávajú problémy s úhradami za energie. Riaditelia veľmi neušetria ani prepúšťaním, takéto možnosti vyčerpali takmer úplne už v minulom roku," konštatoval Karniš. Zároveň ubezpečil, že sa strata v hospodárení neprejaví na tarifných platoch, osobné príplatky sú však už celkom iná kapitola.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš