majetkovo-právne vysporiadanie. Naviac musíte platiť ťažké peniaze na súdne trovy a ďalšie výdaje. Takýto problém má Prešovčan František Rendoš.
Jeho chata (foto na titulnej strane) sa nachádza v údolí Svinky, v katastri obce Ličartovce (okres Prešov). Je v tom však jeden háčik. Pozemky, vrátane toho, na ktorom chata stojí, totiž svojho času reštituovali. Práve sporná reštitúcia je kameňom úrazu. Podľa stavebného zákona môže byť rekreačná chata postavená iba "v rekreačnej oblasti v zoskupení do chatovej osady". A na chatové osady sa reštitúcie nevzťahovali. Aj Krajský pozemkový úrad potvrdil, že "nemožno vydať pozemky, ktoré po prechode alebo prevode do vlastníctva štátu alebo inej právnickej osoby boli zastavané".
Avšak v tomto konkrétnom prípade podľa jedného rozhodnutia Ministerstva pôdohospodárstva SR chatová oblasť nebola legálna, preto nebránila vydaniu reštituentom. Toto rozhodnutie od stola, podľa iných dokladov nesprávne, je jadrom sporu. Fakt, že v údolí Svinky naozaj existuje chatová osada, je zrejmý nie iba z toho, že tam reálne stojí 104 chát, ale aj z dokumentov. Rekreačné chaty sú označené na katastrálnej mape. Existenciu chatovej osady potvrdil aj Obecný úrad Ličartovce, ktorý v písomnom dokumente uvádza, že tam bola zriadená chatová osada. Jej legálnosť potvrdil aj Krajský stavebný úrad (17. 6. 2004). Napriek tomu sa zdá, že to nestačí. Aspoň nie Okresnému súdu v Prešove. V rozsudku zamietol žalobu o určenie neplatnosti právneho úkonu a určenie vlastníctva. V odôvodnení, okrem iného, uvádza: "Nie je teda možné posúdiť, či na týchto nehnuteľnostiach sa nachádza alebo nenachádza chatová osada. Je síce pravda, že v tejto lokalite sa nachádza viacero rekreačných chát, avšak nie je možné povedať, že ide o chatovú osadu." Z toho vyplýva, že súd neuznal ani jeden dokument potvrdzujúci existenciu chatovej osady. Priklonil sa k výkladu, že chaty stoja v údolí Svinky nelegálne. Žalobcovi naviac ostáva zaplatiť trovy v celovej výške niekoľko desiatok tisíc korún.
Pán Rendoš sa síce odvolal na krajský súd, ale v spravodlivosť už neverí. Je to ako situácia ako vystrihnutá z Hlavy XXII. Hoci nikto netvrdí, že chata je nelegálna, podľa súdu sa nedá dokázať, že existuje aj chatová osada. Pritom - ako už bolo spomenuté - rekreačná chata sa nemôže nachádzať na inom mieste, než v chatovej osade. Jej existenciu pritom potvrdili viaceré kompetentné orgány. Na druhej strane Obvodný pozemkový úrad v Prešove tvrdí, že v čase rozhodovania o reštitučnom nároku nebolo zriadenie chatovej osady správnemu orgánu preukázané a dodáva: "Naopak v texte rozhodnutí sa uvádza, že ONV v Prešove, odbor výstavby, svojím rozhodnutím nedovolené stavby chát na predmetných pozemkov dodatočne legalizoval, avšak len na dobu určitú s podmienkou, že po uplynutí stanovenej doby trvania stavby ich stavebník odstráni na vlastné náklady, bez náhrady, najneskôr do 31. 12. 1990." Vtip je v tom, že chata pána Rendoša nie je nelegálna, ani dodatočne zlegalizovaná, keďže podľa dokladov jej stavba bola povolená vtedajším ONV 22. 6. 1974.
Čo z toho vyplýva? František Rendoš má chatu, ktorú chce predať, ale nemôže. Znehodnocuje ju totiž ťarcha v podobe nevysporiadaného pozemku. "Ako sa mám domôcť spravodlivosti?," pýta sa. Súd mu za pravdu nedal. Keby tak urobil, zrejme by sa otvorila Pandorina skrinka. Vyvstala by totiž aj tá otázka, či bola reštitúcia naozaj vykonaná v súlade so zákonom.
Ministerstvo pôdohospodárstva si chybu nepripúšťa
Prešov/Ličartvoce - Nekompetentné rozhodnutie úradníkov skomplikovalo život Františkovi Rendošovi. Tejto kauze sme sa už na stránkach Korzára venovali. Pre objasnenie: Pozemkový úrad vydal svojho času rozhodnutie o reštitúcii pozemku. Okresný prokurátor toto rozhodnutie napadol protestom. Tomu Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR nevyhovelo. Krajská prokuratúra označila rozhodnutie úradu za "nesprávne a nezákonné". Bolo však už premlčané.
Ministerstvo sa postavilo na stranu Pozemkového úradu a tvrdím, že na vydávaných pozemkoch nebola zriadená chatová osada. Ďalej píše, že "majitelia chát správne neboli pojatí za účastníkov konania, pretože chatovú osadu treba považovať za nelegálnu". O stanovisko sme vtedy požiadali aj MP SR, ktoré malo na vec iný právny názor než prokuratúra a ďalšie orgány. V odpovedi JUDr. Marcela Božíková z MP SR uviedla, že ministerstvo síce nevyhlásilo danú chatovú osadu za nelegálnu, ale "vychádzajúc z právneho a skutkového stavu veci potvrdilo rozhodnutie bývalého Pozemkového úradu v Prešove".
Pánovi Rendošovi poradili nasledovné: "Vlastník chaty je oprávnený predať chatu (stavbu), ktorá má samostatné popisné číslo a list vlastníctva. Dnešný právny stav umožňuje, aby pozemok a stavbu na ňom vlastnili dve osoby. Ďalej je možné vzájomne vysporiadať vlastníctvo k pozemku niektorým z inštitútov občianskeho zákonníka (kúpa, darovanie či nájom). V prípade potreby môže pán Rendoš využiť služby právnika. Ide o občiansko-právne vzťahy, do ktorých ministerstvo nie je príslušné meritórne vstupovať."
Zo stanoviska krajskej prokuratúry teda vyplýva, že zákon porušený bol. F. Rendoš má ale smolu, že to bolo premlčané. Naviac najnovšie prehral aj na okresnom súde. Možností mu už veľa neostáva. Ak nepočítame dohodu s reštituentmi (ktorá je prakticky vylúčená), ostáva krajský súd, ombudsman a Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš