za december a január v porovnaní s vlaňajškom vychádzajú na niektorých školách na dvojnásobok. „Takých škôl máme veľa," podotkol K. Lacko. Zima pritom ešte nekončí.
Podľa šéfa odboru školstva sú chybne určené klimatické stupne. „Kým taký Cífer, kde sa topia ľady, je v druhom klimatickom stupni, my sme v treťom, pričom stále kúrime." Preto chcú dať návrh na to, aby niektoré školy prešli do 4. klimatického stupňa. Spravodlivé by podľa Lacka bolo určiť teplotný koeficient tak, že sa na jednotlivých školách spriemerujú náklady na energie za posledných 10 rokov. Tento návrh však nebol úspešný. Vedúci odboru pripomenul aj to, že normatív sa nezmenil, hoci ceny za teplo vzrástli o 6 percent a za plyn o 30 percent. Niektoré školy, ktoré nemajú na prevádzku, riešia vzniknutú situáciu tak, že berú zamestnancom osobné príplatky. Ďalej zriaďovateľ čaká na postoj ministerstva školstva pri dohadovacom konaní.
Školstvo v Prešovskom kraji má problémov viac. Kapacitne môžu školy prijať 12 300 žiakov, hlási sa ich len 8 700. „Začína tuhý boj medzi školami. Väčšina bude mať problém naplniť triedy prvých ročníkov. Tým, že bude menej žiakov, bude aj menej peňazí," upozornil K. Lacko. Odhadom by kraj mohol takto prísť o 30 miliónov korún. „Je zrejmé, že zaznamenáme pokles žiakov a žiaľ, niektorí učitelia to nechcú brať do úvahy," poznamenal vedúci odboru.
Minimálny záujem je v súčasnosti o poľnohospodárske, strojárske a lesnícke odbory. „Snaha riaditeľov je taká, aby sa názov školy jednoducho zmenil. Nie som presvedčený, že zmena prívlastku zmení aj záujem o školu," uviedol Lacko. V novom školskom roku sa zmení Stredné odborné učilište (SOU) lesnícke v Bijacovciach na SOU, SOU poľnohospodárske v Kežmarku na SOU, Stredná poľnohospodárska škola v Kežmarku na Strednú odbornú školu, Učilište poľnohospodárske v Starej Ľubovni a v Kežmarku na Učilište, Združená stredná škola (ZSŠ) odevná v Prešove na ZSŠ a ZSŠ poľnohospodárska v Bardejove na ZSŠ. Ďalším paradoxom je rozširovanie ponuky odborov. Tak sa môže stať, že na poľnohospodárskom učilišti sa budú vyučovať čašníci či kaderníčky.
Plánujú sa aj zlučovania škôl a to v Poprade, Čaklove a Bardejove. V Poprade by k 1. 7. mala vzniknúť združená stredná škola zložená zo SOU (predtým SOU stavebného) a Dievčenskej odbornej školy (pred časom presťahovanej z Popradu - Veľkej). V Čaklove sa chystá zlúčenie poľnohospodárskeho učilišťa so Strednou školou poľnohospodárskou a záhradníckou a Strednou školou dopravnou. Túto transformáciu sprevádzajú ťažkosti, chýbajú aj súhlasy rady školy. Kým jedna škola vychováva maturantov, učilište navštevujú slabí žiaci. „Je to citlivý problém, ktorý, myslím si, vyriešime," povedal Karol Lacko.
Ďalšie zlúčenie má nastať medzi SOU strojárskym a Gymnáziom na Slovenskej ulici v Bardejove. Práve v tomto meste je najviac problémov v súvislosti s racionalizáciou škôl. Fungujú tu dve podobné učilištia. „Riaditelia týchto škôl sa nevedia a nechcú dohodnúť. Tento školský rok ukáže, či je potrebné urobiť ďalšiu racionalizáciu," dodal šéf odboru školstva Prešovského samosprávneho kraja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš