tak svoju nespokojnosť so svojimi platmi a reformou zdravotníctva z dielne súčasného ministra Rudolfa Zajaca.
Na celoslovenské protestné zhromaždenie zamestnancov zdravotníckych zariadení a sympatizantov na podporu kolektívneho vyjednávania o zmluve vyššieho stupňa prišli zástupcovia nemocníc takmer z celej republiky. Parkovisko neďaleko divadla obsadili autobusy, ktoré privážali zamestnancov nemocníc z Košíc, Michaloviec, Svidníka, Trebišova, Žiliny, Banskej Bystrice i Bratislavy.
„Prišli sme preto, lebo naša práce nie je dostatočne ohodnotená. Čím ďalej, tým sa horšie pracuje. Chceme dosiahnuť, aby si ľudia vážili našu prácu a aby sme boli dostatočne ohodnotení," povedala nám Jadranka Moravcová. Pracuje ako zdravotná sestra 22 rokov na úrazovej chirurgii v žilinskej nemocnici. Aj zdravotné sestry z prešovskej nemocnice sú presvedčené, že „za odvedenú prácu dostávajú nízku plácu". Zdravotná sestra Monika O. z Prešova uviedla: „Stavy sestier znižujú, pribúdajú počty lôžok na jednu sestru. Okrem toho nám pridávajú rôznu administratívnu robotu. Ale platy nám znižujú."
Včerajšie protestné zhromaždenie pripravili predstavitelia Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZaSS), Slovenskej lekárskej komory, Lekárskeho odborového združenia, Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek a Konfederácie odborových zväzov SR. Odborári tvrdia, že sú si vedomí, že akákoľvek forma protestu či nátlaku v zdravotníctve nesmie spôsobiť poškodenie zdravia alebo ohroziť život pacienta. „Avšak existuje množstvo spôsobov, ako zmeniť režim v nemocniciach iba na urgentné služby," uviedol pre Korzár predseda SOZZaSS Andrej Kučinský. Ako dodal, neporovnávajú svoje mzdy so mzdami zdravotníkov vo vyspelých krajinách Európy. „Sme si však vedomí, že táto vláda si zdravotníctvo neváži. Príjmy v tomto rezorte sú najslabšie." Prítomným zhromaždeným sa prihovoril týmito slovami: „Minister Zajac nám povedal, že pri vyjednávaniach o platoch máme byť tvrdší. Nuž, sme! Len aby sme neboli až príliš tvrdí."
Včerajší protest je podľa Kučinského jednou z akcií v priebehu neobmedzenej štrajkovej pohotovosti. Tú vyhlásili ako reakciu na snahy riaditeľov nemocníc dosiahnuť vyrovnané hospodárenie znižovaním platov svojich zamestnancov. Vyrovnané hospodárenie je totiž podmienkou pri transformácii zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti či neziskové organizácie. „Chceme vyzvať vládu, aby problematiku odmeňovania a krízu v rezorte riešila a nebrala ju na ľahkú váhu," skonštatoval A. Kučinský. Odborári chcú naďalej pokračovať v kolektívnom vyjednávaní o zmluvu vyššieho stupňa medzi odborovým zväzom zdravotníkov a Asociáciou nemocníc Slovenska. „Ak sa dohodneme, upustíme od štrajkovej pohotovosti. V opačnom prípade prikročíme k ostrejším formám," zdôraznil predseda SOZZaSS.
Predseda prešovskej odborovej organizácie zdravotníkov Štefan Hudačko si nemyslí, že sa za ich protestom skrýva politika. „Ak v tom niekto vidí politiku, tak ja potom tvrdím, že je to politika v prospech zdravotníkov a pacientov. My sme v Prešove ako prví na Slovensku začali protestovať proti zlým platovým podmienkam v rezorte. Vtedy sme nemali ani len tušenie, že budú predčasné voľby," uviedol.
Zamestnanci Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sú v štrajkovej pohotovosti od 17. januára tohto roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš