doprave. S polovičnou zľavou už môžu cestovať len vozičkári a nevidiaci, ich sprievodcovia zdarma. Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) prijal taký verdikt po tom, čo vlani vykázal stratu. Neuznaním zľavneného cestovného pre ZŤP očakáva úsporu vo výške 3 milióny korún. Mestský parlament to schválil. Mimochodom, v okrese Prešov je registrovaných 12,5-tisíc držiteľov týchto preukazov.
Združenia zdravotne postihnutých reagovali negatívne, argumentovali najmä faktom, že zdravotné postihnutie so sebou prináša aj sociálne znevýhodnenie, preto platenie za cestovné lístky vnímajú ako „úder pod pás". Po meste koluje petícia, pod ktorú sa údajne podpísali stovky Prešovčanov. Petícia vyslovuje jednoznačný nesúhlas a vyzýva vedenie radnice, aby situáciu ešte raz prehodnotilo.
Pripomíname, že stopercentným vlastníkom DPMP je mesto, zostavuje jeho rozpočet a naviac aj dotácia na zľavy je už v kompetencii samospráv. Tak sa stalo, že radnica vlani musela kvôli zľavám doplatiť DPMP 50 miliónov korún. Práve tento argument pri schvaľovaní nových taríf zavážil najviac. Mestský parlament neváhal a hlasoval za zrušenie zliav.
Radnica aj vedenie DPMP však na kritické ohlasy zareagovali. "Dal som pokyn vedúcej odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva, aby pripravila návrh. Uvedomili sme si, že aj teraz platné nariadenie, že kategória postihnutých platí polovičné cestovné a sprievodca cestuje zadarmo, je nezmysel. Zdravotne postihnutých je veľa a nie všetci sú obyvateľmi mesta, potom je tu ešte aj sociálna situácia. Jednoducho, bude to treba vyčistiť a nájsť spôsob posudzovania prípadov, ktoré reálne potrebujú zľavu. Bude nutné spolupracovať s posudkovými lekármi aj Úradom sociálnych vecí a rodiny v Prešove," informoval nás primátor Prešova Milan Benč.
Konkrétny návrh zatiaľ neexistuje. Potvrdila nám to aj vedúca odboru sociálnych vecí, bytového a zdravotníctva na prešovskej radnici Anna Hrustičová. "Dostala som takú úlohu a termín je 10. apríla. Budeme sa tým zaoberať, ale hovoriť o konkrétnom mechanizme je ešte priskoro," povedala nám.
Problémom sa zaoberalo aj Predstavenstvo DPMP. A výsledok? "Čo sa týka preukazov ZŤP, v kompetencii prepravcu nie je riešiť zdravotné a sociálne záležitosti pasažierov. Je to citlivá téma, mal som viacero rokovaní a sme ochotní urobiť kompromis. Pripravíme technické riešenie za istých podmienok," reagoval na našu otázku o možnom východisku riaditeľ DPMP Peter Janus.
Predstava je taká, že by vydali špeciálne označenú čipovú kartu za korunu a priznali zľavu na základe odborného posúdenia zdravotného stavu aj súhlasu zo sociálneho odboru. Mala by sa tak dosiahnuť adresnosť pre tých, ktorí sú nielen chorí, ale aj v zlej sociálnej situácii a výdavky na cestovné by ich obmedzili v iných životných potrebách. V kritických prípadoch by sa zľavnené cestovné malo riešiť jednorázovou sociálnou výpomocou z rozpočtu mesta, prípadne obcí, kde DPMP zabezpečuje dopravu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš