školy sídlia v jednom areáli a majú spoločné rozvody elektrickej energie aj vody.
Donedávna mali spoločné aj vykurovanie, od vlaňajšieho októbra má cirkevná škola samostatné kúrenie. Problémom tak ostáva elektrina a voda. Mestská škola platí prevádzku celého areálu s tým, že časť spotreby elektrickej energie a vody platí cirkevná škola. Peniaze odvádza priamo mestu ako majiteľovi objektu. Riaditeľ mestskej základnej školy Ing. Pavol Gubka tvrdí, že tieto peniaze by sa im mali vrátiť späť, no mesto ich vraj škole nedáva. „Platíme za energie zo školských prostriedkov aj za cirkevnú školu. Vieme o tom, že cirkevná škola posiela peniaze mestskému úradu, no mesto nám ich vôbec nevracia. Takýto stav je na úkor našej školy. Sú to peniaze, ktoré dáva štát na povinné vzdelávanie detí, teda na prenesené kompetencie. Vedeli by sme ich využiť aj inak, treba nám vymeniť okná, opraviť teplovodné rozvody," hovorí P. Gubka. Vyčíslil, že za minulý rok takto mestská škola prišla o vyše 300-tisíc korún, ktoré mohli použiť na iné účely.
Na rokovaní mestského zastupiteľstva verejne vyzval riaditeľa cirkevnej školy, aby si urobili vlastné rozvody a meranie spotreby elektrickej energie, inak im odstaví elektrinu. „Dal som ultimátum k 1. marcu, ale viem, že to nebude také jednoduché. Ide o deti," podotkol P. Gubka.
Riaditeľ Základnej školy sv. Jána Krstiteľa Mgr. Stanislav Blaščák uviedol, že škola platí všetko do haliera podľa dohody. Už podnikol kroky na odpojenie od spoločných rozvodov. „Bol som na elektrárňach s tým, že máme záujem o vlastné meranie. Od trafostanice bude treba natiahnuť nový kábel, prípadne rozdeliť doterajšie vedenie na dva samostatné merače. S vykurovaním sme sa osamostatnili, vlastnú prípojku vody plánujeme na jar, keď sa oteplí. Nie je to jednoduché a nedá sa to urobiť naraz," zdôraznil S. Blaščák.
V minulosti štátna základná škola dostávala peniaze na prevádzku areálu vrátane pavilónov cirkevnej školy. „Peniaze sme dostali a kúrili sme pre všetkých. Po prechode školy pod mesto a náraste cien energií sme už nestačili s peniazmi, doslova sme živorili a vtedy došlo k dohode medzi školami, že cirkevná škola nám bude platiť za energie. Problém nie je v cirkevnej škole, tá platí, ale mesto nám peniaze nevracia," vysvetlil P. Gubka.
Primátor Ing. Ladislav Šterbinský tvrdí, že finančné prostriedky z mesta do školy šli. „To, čo poslala cirkevná škola, sme poslali do školy," uviedol. Rovnaký postoj má aj S. Blaščák, ktorý je súčasne zástupcom primátora. L. Šterbinský vysvetlil, že mesto dostáva od cirkevnej školy jednak nájom a k tomu dohodnutú platbu za energie. Nájomné mesto investovalo do výstavby telocvične v areáli školy a peniaze za energie poukázalo škole. „Nie však na účet prenesených kompetencií, ale v rámci originálnych kompetencií, medzi ktoré patrí jedáleň, školský klub detí a školské stredisko záujmovej činnosti," dodal primátor.
Riaditeľ mestskej školy P. Gubka nesúhlasí a tvrdí, že na tieto peniaze mali školské zariadenia nárok na základe normatívneho financovania. V prípade vlašských škôl nemajú zainteresovaní rovnaké názory. Zdá sa, že jediným schodným riešením je samostatné elektrické vedenie aj rozvody vody, ktoré by malo byť realitou ešte tento rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš