tvrdú realitu života v krízových oblastiach sveta," vysvetľuje organizátorka festivalu Mária Jalovičiarová z Oddelenia kultúry Mestského úradu (MsÚ) v Poprade.
Dej filmov sa odohráva najmä v krajinách postihnutými vojnovým konfliktom alebo prírodnými katastrofami. „O takýchto veciach treba rozprávať, na takéto veci sa treba pozerať. Získať pozornosť ľudí a ich podporu pre humanitárnu pomoc je jedným zo zmyslov podujatia," pokračovala M. Jalovičiarová. Festival je tematicky venovaný dokumentárnym filmom s témou dodržiavania ľudských práv.
„Som tu, lebo považujem tieto výpovede za dôležité. Film deti z Beslanu bol aj tom, ako niekde môže byť život za peniaze. Ľudia by sem mali prísť," povedal po vzhliadnutí prvého snímku festivalu divák Miroslav Pšenek.
„Zaujímavým filmom sú Deti zo stanice Leningradská, ktorý rozpráva o deťoch - bezdomovcoch, ktoré kvôli svojej situácii predčasne dospievajú a vydávajú sa na cestu kriminality. Silným zážitkom boli aj Deti Beslanu. Ale všetky ponúkajú neskreslenú pravdu, hovoria sami za seba," povedala o výbere titulov M. Jalovičiarová. Festival ponúka iba zahraničné filmy. Dôvodom je, že súčasný film s podobnou tematikou na Slovensku chýba.
Tretí ročník festivalu je putovný, koná sa vo viacerých mestách Slovenska. Myšlienka ale vznikla pod Tatrami. Poprad bol jediným miestom, ktoré hostilo prvé ročníky. Mesto Poprad organizuje prehliadku filmov v spolupráci s občianskym združením Človek v ohrození. Vzhľadom na charakter a posolstvo festivalu sa nebude vyberať víťaz. Podstatná je prehliadka filmov.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš