uhla pohľadu spĺňa predstavy o vývoji dieťaťa. Inak povedané, mohli staviť na športové školy, jazykovo orientované, prípadne s kvalitnými mimoškolskými aktivitami. Od riaditeľov jednotlivých ZŠ záležalo, ako tú svoju v konkurencii dokážu presadiť. Faktom tiež je, že ich pozícia v odhade, koľko prvých ročníkov môžu otvoriť bola zložitá. V posledných rokoch sa čoraz viac rodičov aj bez odporúčania psychológa rozhodne odložiť školskú dochádzku detí o rok.
Keďže nás zaujímalo, či a ako sa tento rok prejavila klesajúca demografická krivka, šéfa Školského úradu na prešovskej radnici Pavla Feňuša sme sa opýtali, koľko prvákov nastúpi v septembri do školy. "Do pätnástich základných škôl v meste Prešov rodičia zapísali 1 117 detí. Zatiaľ nám avizovali 107 odkladov školskej dochádzky, ale reálne predpokladáme, že do školy nastúpi asi 950 prvákov. V porovnaní s minulým školským rokom je to pokles asi o 40 žiakov," uviedol P. Feňuš. V rovnakom termíne zo základných škôl odíde 1 240 ôsmakov a deviatakov, ktorí budú pokračovať vo vzdelávaní na stredných školách.
Pre porovnanie, v meste Svidník sa do štyroch základných škôl zapísalo 137 prvákov. Podľa vedúceho odboru školstva, kultúry, mládeže a telesnej kultúry na svidníckom Mestskom úrade Jána Mihalíka tento údaj predstavuje nárast o 19 detí. Dôvodom je pravdepodobne aj fakt, že čoraz viac rodičov z okolia uprednostňuje mestské školy pred vidieckymi.
Vo všeobecnosti je trend taký, že malé školy na vidieku zanikajú a ak fungujú, tak ich navštevuje prevažne rómske etnikum. Perspektívu majú najmä väčšie spádové obce, kde školy navštevujú deti z minimálne štyroch či piatich okolitých dedín.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš