Korzár logo Korzár Spiš

Hanuščak: V meste bordel nebude

Bardejov - "V meste bordel nebude," povedal bardejovský primátor Boris Hanuščak po štvrtkovom rokovaní zastupiteľstva. Odpovedal v tomto zmysle na

otázku, čo ďalej s odpadom. Poslanci sa totiž na rokovaní zastupiteľstva znova pokúšali uzavrieť problém so zneškodňovaním komunálneho odpadu v meste, ktorý riešia vyše dvoch rokov. Na tretí pokus (prvý bol v decembri a druhý v januári), sa chystali schváliť vznik novej akciovej spoločnosti Ekobard so spoluúčasťou mesta a súkromnej prešovskej spoločnosti Dúha. Nakoniec sa tak, ale nestalo. Väčšina poslancov sa hlasovania zdržala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Primátor v súvislosti so zberom a likvidáciou odpadu pre Korzár ešte uviedol, že bude musieť rokovať s vedením mestského podniku služieb Bapos a problém doriešiť. V súčasnosti totiž zber a likvidáciu komunálneho odpadu má v meste na starosti mestský podnik služieb Bapos. Odpad vyváža na mestskú skládku v Lukavici, avšak životnosť jej kazety končí aprílom. Aj preto mesto v máji minulého roka vypísalo verejnú súťaž na zber a zneškodňovanie odpadu. Víťazom, až užšieho rokovacieho konania bez zverejnenia o poskytovaní služieb v oblasti odpadov sa stala prešovská eseročka Dúha.

SkryťVypnúť reklamu

Je však nutné uviesť, že v návrhu uznesenia, ktoré poslanci ako celok odmietli, bolo i to, že mali zobrať na vedomie fakt, že primátor Hanuščak zmluvu s Dúhou už uzatvoril. Primátor tento svoj počin vysvetlil tým, že zákon mu ukladal zverejniť výsledky výberového konania v obchodnom vestníku do istého času od prijatia ponuku: "Ak by som zmluvu nebol podpísal, hrozila mestu pokuta vo výške 5 percent zo zmluvnej ceny, teda 800-tisíc korún."

Diskusiu k odpadu na zastupiteľstve otvoril poslanec Dušan Divulit (na snímke) "Po dva a pol rokoch úsilia sme sa dopracovali výsledku, že máme dve možnosti. Buď zmluvu s Dúhou uzatvoríme a odpad sa bude voziť na skládku v Hertníku, alebo neuzatvoríme a Bapos bude odpad vyvážať ďalej, zrejme tiež na skládku v Hertníku." Skonštatoval, že základom pre odpadovú infraštruktúru mesta je vlastná skládka: "Ak do celého diania vstúpi iný subjekt, cena za odpad pre obyvateľov pôjde hore. Nad dianím v Bapose, pritom máme priamy dohľad." Pokračoval, že v celom dianí okolo odpadu zavládne anarchia, lebo recykláciu bude mať na starosti mesto a následne podnik Bapos. Osobitnú pozornosť vo svojom vystúpení venoval vyhodnoteniu verejnej súťaže. Zdôraznil, že až 90 percent bodov získala Dúha za najnižšiu ponúknutú cenu za zber a likvidáciu odpadu. "Za správu skládky na Lukavici však ponúkli cenu najvyššiu, a napriek tomu sa stali víťazom. Nemyslím si, že je to kóšer." Napokon skonštatoval, že tu predsa existuje aj tretia možnosť, a to zmeniť uznesenie, že vlastná skládka sa nebude dokončovať. Zdôraznil, že jej dostavbu poslanci zavrhli bez toho, aby si nechali urobiť odborný audit a odborné analýzy. "Myslím, že cesta, ktorou sa toto mestské zastupiteľstvo uberá nie je správna". Kolegom poslancom napokon povedal, že im želá aby ich občania nepreklínali.

SkryťVypnúť reklamu

Do diskusie sa zapojil aj poslanec Miloš Mikula, skonštatoval, že skládku na Lukavici si bol pozrieť, a na základe vlastného poznania o jej dokončení vôbec neuvažuje. Povedal však, že otázka stále stojí tak, či Ekobard, alebo Bapos. Alebo Dúha bez účasti mesta. V tejto súvislosti požiadal právnika mesta o vysvetlenie, že čo sa stane, ak do 30. júna mesto nevytvorí akciovú spoločnosť. Odpoveďou pre neho bolo vysvetlenie, že aj keď akciová spoločnosť Ekobard nevznikne, tak nastupuje Dúha. "Vo výberovom konaní sa totiž nehovorilo o vzniku novej spoločnosti, ale o službe v oblasti odpadu," uviedol právnik Marek Kuruc.

Podľa poslanca Vladimíra Savčinského, ak by Bapos dobre spracovával komunálny odpad neboli by problémy. Skonštatoval, že pre dobre fungujúcu spoločnosť, akou by Bapos mal byť, by jedenásť miliónov Sk na separáciu bol pekný peniaz na rozbeh. Tiež poznamenal, že začína byť presvedčený, že vo výberovom konaní mala byť víťazom firma Marius Pedersen: "Lebo je u nej istota." Pokračoval, že to čo mnohých v súvislosti s Dúhou zneisťuje, je že nefunguje v oblasti zvážania odpadu. "A nikto ani netuší ako dopadne táto ich nová pozícia. Môže sa stať, že cena za odpad za ich účinkovania vystúpi za päť rokov na 750 korún." Tiež predniesol výhrady týkajúce sa stanov akciovej spoločnosti, v tom zmysle, že pri istých záležitostiach, keďže Dúha bude mať v akciovej spoločnosti väčšinu, mesto prehlasuje. Keďže na rokovaní zastupiteľstva boli prítomní aj viacerí zástupcovia Dúhy, boli vyzvaní, aby zaujali stanovisko. Títo však reagovať odmietli.

SkryťVypnúť reklamu

POZNÁMKA

Vskutku nebude?

Nekončený príbeh týkajúci sa zneškodňovania odpadu v Bardejove sa po štvrtkovom zastupiteľstve skomplikoval. Teraz už vonkoncom nie je jasné ako to so zberom a likvidáciou odpadu v meste bude. Primátor síce občanom odkazuje, že bordel nebude. Ale, za súčasného stavu nič nie je vylúčené...

Mestská skládka na Lukavici skončí. Najbližšia je v Hertníku, a patrí spoločnosti Dúha. Práve s Dúhou však poslanci odmietli vytvorenie akciovej spoločnosti. Aj napriek tomu prejde zber a likvidácia odpadu na spoločnosť Dúha. Poslanci vytvorenie Ekobardu odmietli preto, že v celom dianí sa stali, po tom čo primátor s Dúhou podpísal zmluvu, štatistami. Vraj ich zašliapol ako červy. Svojim hlasovaním sa rozhodli dať najavo rozhorčenie. Tiež zabrániť tomu, aby súkromná firma si prilepšovala na spravovaní skládky na Lukavici. Lebo Dúha bola za správu skládky na Lukavici požadovala ročne cez 3 milióny korún.

Poslanci svojim hlasovaním vytvorili zapeklitú situáciu. Skrátka, že pre Dúhu zostane zber, v ktorom sa nevyzná, a likvidácia odpadu, v ktorom sa vyzná. Lebo zmluva ktorú primátor Boris Hanuščak s Dúhou podpísal je o zbere, preprave, zhodnocovaní a zneškodňovaní komunálneho odpadu a drobného stavebného odpadu. O skládke na Lukavici v nej nie je ani zmienka.

V samotnom meste je však v súvislosti s vyvážaním odpadu už dlhší čas kritická situácia. Na rokovaní zastupiteľstva s týmto vystúpil aj poslanec Anton Karol, ktorý dokonca predložil fotografie, ako to okolo zberných nádob vyzerá. Skrátka Bapos, ktorý vedel, že v službe s odpadom končí robil, ako robil. Konečne, ani technický stav mechanizmov, čo majú k dispozícií nie je najlepší.

Skrátka sa dá zjednodušene povedať, že občan sa stal rukojemníkom nerozhodnosti poslancov. Tiež zápasu medzi bardejovskou pravicou a ľavicou, a ich ekonomickými záujmami. Zvolebnieva sa. Naozaj sa dnes nedá povedať, ako to s odpadom v Bardejove skončí. Jedno je však isté - odpad je obchodom budúcnosti. Avšak aj povinnosťou mesta postarať sa oň.

(meš)

Autor: frk/jšt

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 358
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 976
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 314
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 540
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 585
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 468
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 184
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 762
  1. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  2. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  3. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  4. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  5. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  6. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  8. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 187
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 641
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 326
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 333
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 20 084
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 993
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  2. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  3. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  4. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  5. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  6. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  8. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 187
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 641
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 326
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 333
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 20 084
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 993
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu