Korzár logo Korzár Spiš

Cirkevné gymnázium dostalo z mestskej pokladne státisíce

Spišská Nová Ves Cirkevné gymnázium Štefana Mišíka v Spišskej Novej Vsi, ktoré vlani v septembri otvorilo prvé dve triedy, dostalo z mestskej

pokladne 700-tisíc korún. Sumu 200-tisíc korún schválila primátorka ešte vlani, ďalších 500-tisíc korún dostane škola na základe súhlasu mestskej rady z januára tohto roka.

Na tento fakt poukázal poslanec Juraj Beňa (Smer) pri rokovaní mestského zastupiteľstva o zásadách prenájmu nebytových priestorov vo vlastníctve mesta. Podľa nich má osemročné gymnázium na Javorovej ulici zaplatiť ročný nájom vo výške 250-tisíc korún za mestskú budovu zrušenej základnej školy, ktorú využíva na vyučovanie. J. Beňa navrhoval pre gymnázium korunový prenájom týchto priestorov. Podporil ho aj jeho stranícky kolega Ľubomír Andrassy. "V decembri sme hovorili o tom, kto nebude platiť daň z nehnuteľnosti a hovorili sme aj o cirkevných školách. Pre cirkevné gymnázium sme dali nulovú daň a ešte aj 700 tisíc korún na opravu a gymnáziu na Javorovej ulici, ktoré tiež vychováva deti z mesta, dávame nájomné 3 koruny za meter štvorcový denne, čo je za rok 250-tisíc korún. Pre dve rovnaké vzdelávacie inštitúcie platia odlišné podmienky," upozornil Ľ. Andrassy (Smer).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre KORZÁR uviedol, že mesto zvýhodňuje cirkevné gymnázium. "Na jednej strane mesto oslobodí cirkevné nehnuteľnosti od platenia dane z nehnuteľnosti a cirkevnému gymnáziu dá 700-tisícovú dotáciu a na druhej strane žiadame od iného gymnázia nájomné. Teda namiesto toho, aby sme podporili zabehnutú školu, jednu z najlepších v regióne, trestáme ju za to, že nie je cirkevnou inštitúciou," tvrdí Ľ. Andrassy.

Člen mestskej rady Mgr. Rastislav Javorský (KDH) oponuje: "Mesto nepreferuje žiadnu strednú školu. Nijako nerozlišujeme, či je to cirkevná škola alebo jej zriaďovateľom je vyšší územný celok." Zdôraznil, že pridelenie peňazí cirkevnému gymnáziu je v súlade s kompetenciami mestskej rady. "Na rokovaní mestskej rady bola diskusia, či dať alebo nedať peniaze. Netýka sa to len cirkevného gymnázia, rokovali sme aj o žiadosti evanjelického zboru, ktorý žiadal milión korún na opravu kostola. Zhodli sme sa na tom, že v centrálnej mestskej zóne, kde dalo mesto kopu peňazí na rekonštrukciu, sú dva objekty, ktoré nutné potrebujú opravu a to gymnázium a evanjelický kostol," objasnil R. Javorský. Mestská rada rozhodla podporiť obnovu oboch objektov rovnakou sumou každý dostane po pol milióna korún. R. Javorský dodal, že v prípade gymnázia je príspevok podmienený jeho použitím na opravu fasády.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ cirkevného gymnázia Mgr. Ján Stuhlák (na snímke) nám potvrdil, že minulý rok dostali 200-tisícový príspevok od mesta a v decembri požiadali o ďalších 500-tisíc korún. "Oficiálnu odpoveď od mesta sme ešte nedostali. Žiadosť o podporu sme podali so zámerom skrášliť budovu školy zvonku. Vlastník budovy tunajší rímsko-katolícky farský úrad plánuje v lete vymeniť okná z dvoch strán budovy a súčasne s tým plánujeme príspevok mesta použiť na rekonštrukciu fasády," informoval J. Stuhlák. Nedomnieva sa, že by cirkevné gymnázium bolo oproti ostatným školám zo strany mesta zvýhodňované. "Práve naopak, keby si poslanci trochu preštudovali zákony, prišli by na to, že neštátne školy sú trochu diskriminované. Ako príklad môžem uviesť fakt, že naši dochádzajúci študenti nemajú preplácané cestovné. Problémom je aj uchádzať sa o peniaze zo štrukturálnych fondov," zdôraznil. Na celkovú rekonštrukciu budovy gymnázia potrebujú 23 miliónov korún. Financie poskytol majiteľ budovy aj zdroje zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s vyrúbaním 250-tisícového nájomného pre gymnázium na Javorovej ulici, ktorého zriaďovateľom je KSK, R. Javorský poukazuje na to, že KSK mestu vyrúbal riadny nájom za svoje nehnuteľnosti využívané mestom. "Nemáme dôvod zvýhodňovať KSK," zdôraznil. Rovnaký postoj zaujal aj prednosta mestského úradu Ing. Ľubomír Pastiran: "Nájomné medzi mestom a KSK bolo dohodnuté tak, aby bol tlak na výmenu nehnuteľností. Ak ponecháme gymnáziu na Javorovej ulici korunový nájom, KSK nebude mať záujem to vysporiadať. Máme čo vymieňať." Navrhovaný korunový nájom pre gymnázium na Javorovej ulici poslanci neschválili. Vyjadrenie primátorky A. Fedorovej k tejto záležitosti sa nám napriek trojdňovej snahe nepodarilo kvôli jej zaneprázdnenosti získať.

Čo na to riaditelia gymnázií?

Okrem nového cirkevného gymnázia pôsobia v spišskej metropole ďalšie dve gymnáziá, obidve v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Riaditeľ gymnázia na Javorovej ulici Mgr. Peter Ivančák uviedol, že požiada zriaďovateľa, teda KSK, o peniaze na 250-tisícový nájom za budovu bývalej základnej školy, kde gymnázium v súčasnosti využíva tri triedy. "Budem však žiadať, aby tieto peniaze išli naspäť do tejto budovy na jej rekonštrukciu. Okrem toho požiadame mesto o 500-tisícovú dotáciu. Už druhý rok máme v havarijnom stave strechu, potrebujeme ju riešiť," dodal P. Ivančák. Ako ďalej spomenul, v minulosti žiadali mestský úrad o pomoc pri zriadení parkoviska v areáli školy, kde okrem gymnázia pôsobí aj štátna jazyková škola so 750 študentmi, ktorí nemajú kde parkovať. "Išlo zhruba o náklad 100-tisíc korún, no odpoveď mesta bola zamietavá s tým, že nemajú peniaze," konštatoval riaditeľ.

Riaditeľka gymnázia na Školskej ulici Mgr. Alžbeta Komarová považuje spoluprácu s mestom za dobrú. Tvrdí však: "Je zaujímavé, že práve cirkevné gymnázium dostalo taký príspevok, keď v meste je veľa iných objektov, ktoré potrebujú pomoc. My, našťastie, taký problém ako gymnázium na Javorovej nemáme, naša škola je po rekonštrukcii, takže sme od mesta nič nežiadali. Od mesta žiadame peniaze, ak naši študenti idú na súťaže do zahraničia reprezentovať školu aj mesto. Nevyhoveli nám vždy, ale zhruba 5-10 tisíc korún na cestovné sme vždy dostali. Nie je to veľa, ale neodmietli nás," informovala.

(top)

Ako sa prideľujú peniaze

Prideľovanie nenávratných finančných príspevkov sa riadi Zásadami hospodárenia s majetkom mesta Spišská Nová Ves , ktoré poslanci schválili v júni 2004. Podľa nich o prevodoch vlastníctva hnuteľného majetku včítane prechodných finančných výpomocí nad rámec schváleného rozpočtu do výšky 200-tisíc korún rozhoduje primátorka. O sume v rozpätí od 200 do 500-tisíc korún rozhoduje primátorka po prerokovaní v mestskej rade, o vyšších čiastkach rozhoduje mestské zastupiteľstvo. Rokovania mestskej rady sú neverejné a ich výsledky sa nezverejňujú, na rozdiel od uznesení mestského zastupiteľstva, ktoré sú prístupné aj na internetovej stránke mesta.

(top)

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 358
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 976
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 314
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 540
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 585
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 468
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 184
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 762
  1. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  2. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  3. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  4. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  5. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  6. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  8. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 187
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 641
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 326
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 333
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 20 084
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 993
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  2. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  3. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  4. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  5. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  6. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  8. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 187
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 641
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 326
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 333
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 20 084
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 993
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu