znečisťovania ovzdušia. Dôvodom bolo zistenie, že v rámci Prešovského kraja oba spomínané okresy prekračujú limitné hodnoty tuhých častíc v ovzduší. Presnejšie ide o mesto Prešov a susediacu obec Ľubotice. Tiež mesto Vranov nad Topľou a obec Hencovce.
Podľa vedúceho odboru KÚŽP Jozefa Kvokačku limitná 24-hodinová hodnota koncentrácie častíc prachu (PM10), môže byť prekročená 35-krát za rok. Ako príklad prekračovania limitov uviedol namerané hodnoty na jednej z rušných prešovských komunikácií. V roku 2004 na Levočskej ulici namerali 37 prekročení, ale vlani sa ich počet už zdvojnásobil. Pritom, tuhé častice organického i anorganického pôvodu zaťažujú samočistiace mechanizmy pľúc a môžu spôsobiť zhoršenie zdravotného stavu ľudí, trpiacich respiračnými chorobami.
Dodal, že v kraji pravidelne monitorujú kvalitu ovzdušia v Prešove, v Humennom, vo Vranove nad Topľou, pri nádrži Starina a v Starej Lesnej. Posledné z menovaných staníc slúžia ako podklad na hodnotenie vplyvu znečistenie ovzdušia na životné prostredie. Obe sú súčasťou medzinárodného programu EMEP, zameraného na monitorovanie a hodnotenie diaľkového prenosu znečisťovania v Európe. Zo záverov monitorovania výskytu čiastočiek tuhých látok, kysličníka dusičného, uhoľnatého a siričitého vyplýva, že výrazný vplyv na životné prostredie malo 65 z 1 636 stredných zdrojov znečisťovania. Medzi subjekty, ktoré majú najvýraznejší podiel J. Kvokačka zaradil fabriky Bukocel Hencovce a Chemes Humenné.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš