4-izbového bytu v centre Popradu oznámenie o tom, že ich byt bol pre 12-tisícový nedoplatok vydražený. Sú presvedčení, že ide o podvod a niekto má zálusk prísť k bytu za lacné peniaze.
"V dôsledku vážnych zdravotných problémov manžela sme sa prechodne ocitli vo finančnej tiesni," priznáva pani Helena (na snímke). Tá spôsobila, že od roku 2004 sa manželom nahromadili nedoplatky na úhradách za byt. "V septembri 2004 sme správcu, Bytový podnik Poprad (BPP), s. r. o., listom žiadali o splátkový kalendár, nedostali sme však žiadnu odpoveď," dodáva Helena.
Aj napriek tomu sa nedoplatky snažili v rámci svojich finančných možností priebežne "skresávať". Koncom mája minulého roku im však BPP oznámil, že si začína uplatňovať zákonné záložné právo na dlh vo výške 21 797 korún. Hoci ho zúfalí manželia prosili o pochopenie svojej dočasnej finančnej tiesne, od žilinskej spoločnosti Iuridica Slovakia, s. r. o. dostali v októbri oznámenie o začatí dražby. "K dražbe sme pristúpili v čase, keď dlh predstavoval 27 526 korún. Pohľadávku sme postúpili firme Iuridica, ktorá začala v zmysle zmluvy medzi nami a Iuridicou konať," uviedol riaditeľ BPP Milan Novák.
Po obdržaní oznámenia o začatí dražby navštívili 24. októbra minulého roku BPP osobne. "Žiadali sme o vyčíslenie nášho nedoplatku s tým, že celú sumu chceme zaplatiť, aby sme zabránili dražbe," povedala Korzáru pani Helena. Pracovníčka BPP im však omylom odpočítala aj 10-tisícovú splátku, ktorá už raz odrátaná bola a navyše uviedla sumu bez úrokov. Dlh vo výške 15 117 korún manželia ešte v ten deň poukázali na účet BPP. "Zároveň sme listom spoločnosti Iuridica podali námietky proti dražbe a predložili sme jej doklady o zaplatení celého dlhu," skonštatovala pani Helena.
Ako dodala, týmto považovali celú vec za ukončenú. "Oni mi oznámili, že upúšťajú od dobrovoľnej dražby. Rovnako mi prišiel výpis aj z okresného súdu, že je od dražby upustené," popísala udalosti spred niekoľkých mesiacov pani Helena. Jej presvedčenie, že hrozba dražby je zažehnaná, sa však koncom januára zrútilo ako domček z karát. BPP manželom oznámil, že ich byt bol pre nedoplatky predsa len vydražený.
Ukázalo sa totiž, že spomínaných 10-tisíc korún odrátala pracovníčka BPP nadvakrát. "To sme my však nevedeli a ani nikto nás na tento omyl neupozornil," bráni sa pani Helena. Na správcu bytu, BPP, podala okamžite trestné oznámenie. "Uhradila 15-tisíc korún, stále ostalo vyše 12-tisíc korún dlhu, takže nebolo možné už od dražby ustúpiť," tlmočil stanovisko BPP jeho riaditeľ.
"Pre dvanásťtisíc tu ešte nikoho nedražili, sú ľudia, ktorí majú aj 100- a viac tisícové dlžoby. Keď som už toľko zaplatila, tak nezaplatím aj zvyšok?" kladie si otázku nešťastná pani Helena, ktorá si pri doručení oznámení o upustení od dražby od spoločnosti Iuridica i súdu s úľavou vydýchla. V tej chvíli však netušila, že Iuridica upustila len od konania konkrétneho termínu dražby a súd rozhodol o zastavení súdneho konania voči nej len preto, že BPP nezaplatil súdny poplatok a situáciu sa rozhodol riešiť dobrovoľnou dražbou. Tá sa konala 13. decembra minulého roku a byt manželov sa ocitol v rukách nového majiteľa.
Ten si v polovici februára začal uplatňovať svoje vlastnícke právo na vydražený byt. Manželia sú však presvedčení, že nový majiteľ sa k bytu dostal nezákonným spôsobom a preto sa rozhodli obrátiť na súd. "Zistila som, že zo strany BPP došlo k pochybeniam, ktoré som v rámci žaloby na určenie neplatnosti dražby napadla," uviedla advokátka Margita Budzíková, ktorá manželov zastupuje pred súdom. "Zároveň som požiadala o vydanie predbežného opatrenia, aby sa vydražiteľ zdržal práva na vypratanie a odovzdanie bytu," popísala právne kroky advokátka.
Podľa jej slov je postup BPP prinajmenšom v rozpore s dobrými mravmi, výška ujmy, ktorú utrpeli jej klienti sa jej vidí k daným okolnostiam neprimeraná.
O tom, či manželia prídu o strechu nad hlavou, rozhodne až súd.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš